Στην 4η θέση της Primera Division η Εσπανιόλ, ανεβαίνει η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια

Στην θέση της Primera Division σκαρφάλωσε η Εσπανιόλ, μετά τη νίκη της με 3-0 επί της Χέρκουλες. Ιδιο σκορ επί της Μάλαγα και για την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, που συνεχίζει την ανοδική πορεία. Τριάρα παραμονής για τη Λεβάντε επί της Ράσινγκ Σανταντέρ, ενώ η Οσασούνα κέρδισε με 1-0 τη Σπόρτινγκ Χιχόν. η Εσπανιόλ
Σε απόρθητο φρούριο έχει μετατρέψει
το Εστάντι Ολίμπικ η Εσπανιόλ, που πανηγύρισε την έκτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στην έδρα της, 2-0 τη Χέρκουλες, και σκαρφάλωσε στην θέση.Το σκορ άνοιξε ο Βέρντου στο 15ο λεπτό, με την Εσπανιόλ να έχει το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Στο 80ο λεπτό ο Καλαταγιούδ ανέτρεψε τον Οσβάλντο και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, ενώ απέβαλλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον γκολκίπερ της Χέρκουλες. Το θύμα ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι και δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα.Η Εσπανιόλ κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στο 90` με τον Λουίς Γκαρσία να το εκτελεί εύστοχα και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.Ανεβαίνει η Ντεπόρ