Στα πλέι οφ του Europa η ΑΕΚ Λάρνακας

20:11 4/8/2011 - Πηγή: Sport.gr
Εχοντας προίκα το υπέρ της 3-0 του πρώτου αγώνα, η ΑΕΚ Λάρνακας δαν άφησε τη Μπλάντα Μπόλεσλαβ ούτε δευτερόλεπτο να πιστέψει ότι μπορεί να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Η κυπριακή ομάδα, παρά το γεγονός ότι όλος ο... πλανήτης είχε ποντάρει πάνω στη νίκη των Τσέχων κατάφερε να σταθεί όρθια στο Μπόλεσλαβ παίρνοντας ισοπαλία 2-2 και μαζί την πρόκριση για τα πλέι οφ του Europa League. H AEK κατάφερε από το ξεκίνημα να φέρει στα μέτρα της
το ματς, κάνοντας ακόμα πιο εύκολο το έργο της στην εκπνοή του ημιχρόνου, όταν ο Πρισό με ψύχραιμο πλασέ απέναντι στον Μίλερ, άνοιξε το σκορ. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Τσέχοι ισοφάρισαν με τον Ρέζνιτσεκ και μάλιστα προηγήθηκαν στο 75΄με τον Στοχάνζι. Η απάντηση της ΑΕΚ δεν άργησε να έρθει. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μρτάκοβιτς με εύστοχο χτύπυμα πέναλτι έκανε το 2-2, σφραγίζοντας ουσιαστικά το εισιτήριο της πρόκρισης. Η δεύτερη κίτρινη - κόκκινη του Πρίσο στο 83΄ δεν άλλαξε τα δεδομένα.Μλάντα (Μίροσλαβ Κούμπεκ): Μίλερ, Ρόλκο, Γιάνιτσεκ, Ρέζνιτσεκ, Κούλιτς (46' Χράμοστα), Κούντελα, Στόχανζι, Κύσελα, Ζάχουστελ (64' Ταμπόρσκι), Σιρλ, Οπιέλα.ΑΕΚ (Τον Κάανεν): Φορτίν, Ντε Κλερ, Δημητρίου, Σεράν, Χόφλαντ, Φαν Ντάικ, Λίνσεν (83' Ντίμεχ), Πρίσο, Κίνγκσλεϊ (61' Γκόμεζ), Γκαρσία (67' Σκοπελίτης), Μιρτάκοβιτς.