Στα ημιτελικά ο Απόλλων με ανατροπή, αγκαλιά με την πρόκριση για Ομόνοια

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, ο Απόλλων Λεμεσού όμως πέτυχε την ανατροπή, επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού Λευκωσίας και, σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Κύπρου. Αγκαλιά με την πρόκριση βρίσκεται η Ομόνοια, μετά το 3-0 επί του Αρη Λεμεσού στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι. Στους 4 με ανατροπή
Παρόλο που ο Ολυμπιακός
προηγήθηκε με 2-0, γνώρισε την ήττα με 2-3 από τον Απόλλωνα, με την ομάδα της Λεμεσού να προκρίνεται στους 4 του Κυπέλλου.Ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-0 μέσα σε τρία λεπτά, με τον Ζοάο Πάολο στο 34`, ενώ στο 37` ο Ντεντέ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων.Η αντεπίθεση των γηπεδούχων ξεκίνησε μετά το 80`, όταν ο Μπαγκούρα μείωσε σε 1-2 και έβαλε την ομάδα του και πάλι στο παιχνίδι. Το έργο του Απόλλωνα έγινε πιο εύκολο μετά το 81` λόγω της αποβολής του Χίντι.Εχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα οι γηπεδούχοι κατάφεραν αρχικά να πετύχουν την ισοφάριση με τον Μιρτάκοβιτς στο 87` ενώ στο όγδοο λεπτό