Σε φιλική αναμέτρηση για την ενίσχυση του ΟΦΗ ο ΠΑΟΚ κέρδισε την κρητική ομάδα με 5-1

Κατά πόσο αποτέλεσε μήνυμα ενόψει της έναρξης των πλέι οφ, θα φανεί εκ του αποτελέσματος. Το βέβαιο είναι ότι για πρώτη φορά φέτος, ο ΠΑΟΚ πέτυχε πέντε γκολ σε έναν αγώνα. Θύμα του ήταν ο ΟΦΗ σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην Κρήτη στο οποίο το συγκρότημα του Μάκη Χάβου ήταν εντυπωσιακό. Ο Στέφανος Αθανασιάδης πέτυχε
τρία γκολ ενώ από ένα πέτυχαν οι Γεωργίου, Τσουκαλάς. Σκοπός του φιλικού αγώνα ήταν η συγκέντρωση χρημάτων ώστε να διακανονίσει ο ΟΦΗ τις οφειλές του και να μην αντιμετωπίσει πρόβλημα στην εξασφάλιση άδειας συμμετοχής στις εθνικές διοργανώσεις. Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο προπονητής του ΠΑΟΚ χρησιμοποίησε στο βασικό σχήμα κυρίως παίκτες που δεν έχουν βασικό ρόλο στην ομάδα. Στο παιχνίδι, οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο σκορ με τον Τάντιτς (1-0) που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Επειτα από τρία λεπτά στο δεύτερο μέρος και σε μια αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο Αθανασιάδης ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 55' ο ίδιος παίκτης με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά.Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες κυνήγησαν περισσότερο το γκολ. Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο αποτελεσματικός, αφού στο 69' ο Αθανασιάδης ολοκλήρωσε το έργο του πετυχαίνοντας χατ τρικ, αφού εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του ΟΦΗ. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Γεωργίου μάλλον έστειλε μήνυμα στον Χάβο ώστε να τον εντάξει στο rotation της ομάδας, αφού με ατομική ενέργεια και έξυπνη εκτέλεση έκανε το 1-4, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Τσουκαλάς με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Φωτάκη, το τελικό 1-5.ΟΦΗ: Κασμερίδης, Χαριτωνίδης (46΄Ξενοδόχοφ), Ρούσεφ, Μπούρμπος, Ρόβας, Ζαχαράκης, Γαλανόπουλος, Κατσικογιάννης (64 Κάλαϊτζιτς), Παπουλής (73 Ζορμπάς), Μπερτίν, Τάντιτς (57 Αγρίτης).ΠΑΟΚ: Γιακουμής, Μπαλάφας (67 Μαλεζάς), Βιτόλο (71 Τσουκαλάς), Κοντρέρας (67 Τσιρίλο), Φωτάκης, Κουτσιανικούλης (71 Βιεϊρίνια), Σακελλαρίου (67 Λίνο), Σνάουτσνερ, Αθανασιάδης (71 Σαλπιγγίδης), Έτο (46 Γεωργίου), Αρίας.Χάβος: Ο ΟΦΗ ανήκει στη Σούπερ Λίγκα
Ο Μάκης Χάβος είχε κάθε λόγο να νιώθει ικανοποιημένος μετά το παιχνίδι, τονίζοντας ότι "χαιρόμαστε που βρισκόμαστε σήμερα εδώ, σε μία ιστορική έδρα για να βοηθήσουμε την ομάδα του ΟΦΗ. Η θέση του ΟΦΗ δεν είναι στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής αλλά στη Σούπερ Λιγκ. Το ελληνικό ποδόσφαιρο τον χρειάζεται στην πρώτη κατηγορία", είπε έχοντας χαρακτηριστικό χαμόγελο έπειτα από την εξαιρετική απόδοση της ομάδας του.Αναστόπουλος: "Μεγάλος εντός και εκτός γηπέδων ο ΠΑΟΚ"
Ο προπονητής του ΟΦΗ, Νίκος Αναστόπουλος, είπε πως "ο ΠΑΟΚ έχει αποδείξει πόσο μεγάλη ομάδα είναι τόσα χρόνια, αλλά με τέτοιες ενέργειες όπως η σημερινή αποδεικνύει πόσο μεγάλη ομάδα είναι και εκτός γηπέδων. Εμείς μετά το Πάσχα θα επικεντρωθούμε στα παιχνίδια μας για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε", είπε ο τεχνικός του ΟΦΗ.