Πρώτη νίκη για τον Ολυμπιακό στο Top 16, 71-64 τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας

Τα εύκολα δύσκολα έκανε στο Κάουνας ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε δύσκολα με 71-64 τη Ζαλγκίρις και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο Top 16 της Ευρωλίγκα. Οι ερυθρόλευκοι είχαν προβάδισμα 18 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος χαλάρωσαν και έδωσαν το δικαίωμα στους λιθουανούς του Ηλία Ζούρου να τους απειλήσουν. Τελικά, όμως, ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτα και πήραν μία πολύτιμη νίκη. Το ξεκίνημα
του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση δεν ήταν καλό. Οι ερυθρόλευκοι επιχείρησαν να μεταφέρουν την μπάλα κοντά στο καλάθι, γεγονός που λειτούργησε, ωστόσο, στην άμυνα υπήρχαν προβλήματα.Εκμεταλλευόμενη τις αδυναμίες του Ολυμπιακού, η Ζαλγκίρις κατάφερε να προηγηθεί με 16-11, περίπου τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά από εκεί κι έπειτα ξεκίνησε ένα ερυθρόλευκος... μονόλογος.Μέχρι το τέλος της περιόδου ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 12-0 (23-16), το οποίο συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, για να φτάσει στο 16-0 (27-16).Ο Κουζμίνσκας έβαλε τέλος στο σερί, (18-27)