Πρώτη εντός έδρας ήττα για Βαλένθια, 1-2 από τη Μαγιόρκα

Σημαντικό έδαφος στη διεκδίκηση της 1ης θέσης της Primera Division έχασε η Βαλένθια, που γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα της. Οι νυχτερίδες ηττήθηκαν με 1-2 από τη Μαγιόρκα στο Μεστάγια και βρίσκονται πλέον τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ και τρεις πίσω από τη 2η Μπαρτσελόνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους νησιώτες, καθώς στο 5ο λεπτό ο Κάστρο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Γουεμπό από ανατροπή του Γκονζάλο Κάστρο, σε μία φάση που η Βαλένθια διαμαρτύρεται χαρακτηρίζοντας λανθασμένη την απόφαση του διαιτητή. Ο Κάστρο διπλασίασε τα τέρματα της Μαγιόρκα με κεφαλιά στο 25`, όταν εκμεταλλεύθηκε την ασταθή απόκρουση του Μόγια στην προσπάθεια του Ρατίνιο. Στο 36ο λεπτό  ο Ζοάο Βίκτορ ανέτρεψε τον Βιθέντε και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι υπέρ της Βαλένθια. Ο Σολδάδο ανέλαβε να το εκτελέσει και δεν έκανε λάθος από τα έντεκα βήματα, μειώνοντας σε 1-2.