Πρωταθλητές ΝΒΑ οι Λέικερς

Για 16η φορά στην ιστορία τους οι Λος Αντζελες Λέικερς αναδείχθηκαν πρωταθλητές ΝΒΑ, καθώς στον έβδομο τελικό των πλέι οφ επικράτησαν με 83-79 των Μπόστον Σέλτικς.

Ο... τελικός των τελικών είχε συγκλονιστική εξέλιξη και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με πάθος για τον τίτλο. Οι Σέλτικς, πάντως, ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και είχαν το προβάδισμα από την πρώτη κιόλας περίοδο (23-14).

Οι Κέλτες, χάρη στην καλή εμφάνιση

των Ρόντο και Πιρς έμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου (57-53).

Οι Λέικερς, όμως, είχαν πια ξεκινήσει την αντεπίθεσή τους και έπειτα από πέντε λεπτά στην τελευταία περίοδο ισοφάρισαν (61-61). Κόμπι Μπράιαντ και Πάου Γκασόλ ανέβασαν στροφές στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και οι Λιμνάνθρωποι στέφθηκαν πρωταθλητές, καθώς τα τρίποντα των Σέλτικς δεν βρήκαν στόχο.Η λάμψη του σούπερ σταρ έδωσε στον Κόμπι τον τίτλο του MVP των τελικών για δεύτερη φορά στην καριέρα του. Από πλευράς Λέικερς, πάντως, σπουδα