Προκρίθηκε με την ψυχή στο στόμα η Εθνική!

19:51 5/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Εθνική, η οποία αν και προηγούταν της Κροατίας με 20 πόντους στη δεύτερη περίοδο, δεινοπάθησε για να επικρατήσει τελικά με 74-69, σε ένα αγχωτικό -και σίγουρα όχι για καρδιακούς- παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ο Αντώνης Φώτσης που ευστόχησε σε τρίποντο, που έδωσε διαφορά 6 πόντων στο τελευταίο λεπτό και οι Νίκος Ζήσης και Κώστας Βασιλειάδης που έβαλαν τις κρίσιμες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Τέλος καλό, όλα καλά, πάντως, για την Ελλάδα, που
προκρίθηκε στις 12 καλύτερες ομάδες του Ευρωμπάσκετ με ρεκόρ 4-1. Ο Ζούρος διαφοροποίησε τον αγωνιστικό προσανατολισμό της Εθνικής σε αυτό το παιχνίδι κι έτσι ο Νίκος Ζήσης πήρε ρόλο βασικού οργανωτή μαζί με τον Νικ Καλάθη, ενώ στη θέση "2" κινήθηκαν οι Μάικ Μπράμος με τον Κώστα Βασιλειάδη.Το εξαιρετικό, όμως, ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο (12-6, 5`30``) προήλθε κυρίως από τις... πτήσεις του Αντώνη Φώτση σε άμυνα (3 μπλοκ) και επίθεση (2 τρίποντα). Τη σκυτάλη πήρε στη συνέχεια ο Βασιλειάδης, ο οποίος έβλεπε το καλάθι ως... βαρέλι.Ο γκαρντ της Μπιλμπάο τσάκισε κάθε αμυντικό σύστημα των κροατών και μαζί με τον Γιάννη Μπουρούση έβγαζαν... φωτιές. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Εθνική στο +12 (25-13) και πέντε λεπτά αργότερα είχε ήδη εκτοξευτεί στο +19 (36-17)!Οι κροάτες... φοβόντουσαν να πλησιάσουν τη ρακέτα, έριχναν... τούβλα από την περιφέρεια και η Εθνική έτρεχε στον αιφνιδιασμό με τον Βασιλειάδη να πυροβολεί σε κάθε ευκαιρία με τέλεια ποσοστά. Στο 18`30`` η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά το +20 (43-23) και σε εκείνο το σημείο ο έλληνας γκαρντ είχε 1/1 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 2/2 βολές!Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο +17 (44-27) με την Εθνική να παίζει καταπληκτικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση. Η τρίτη περίοδος, όμως, που συνήθως ήταν η καλή της Ελλάδας, επανέφερε τους κροάτες στο παιχνίδι.Μην έχοντας άλλη επιλογή, οι παίκτες του Βράνκοβιτς συνέχιζαν να πυροβολούν από την περιφέρεια και κάποια στιγμή τα τρίποντα -του Πόποβιτς και του Ντρέιπερ- άρχισαν να μπαίνουν, με αποτέλεσμα στο 25`30`` το σκορ να είναι 48-36, ενώ δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους (53-43).Σε αυτό το διάστημα η Εθνική θύμησε κάτι από τα κακά της διαστήματα στο τουρνουά με λανθασμένες επιλογές στην επίθεση. Ακόμα κι έτσι, όμως, μπήκε στην τέταρτη περίοδο με ένα ικανοποιητικό προβάδισμα 13 πόντων (58-45, 30`).Σε μια κίνηση απελπισίας, ο Βράνκοβιτς έριξε σε εκείνο το σημείο μαζί στο παρκέ τους Τόμιτς και Μπάρατς και σε συνδυασμό με την άμυνα ζώνης και τις λύσεις στην επίθεση από τον Πόποβιτς, η Κροατία έριξε κι άλλο τη διαφορά στο 35`15`` (60-56).Η Εθνική είχε.. καταφέρει να απολέσει μια άνετη διαφορά 20 πόντων με πολλά άστοχα σουτ και βιαστικές επιλογές στην επίθεση και τα τελευταία λεπτά προμηνύονταν συγκλονιστικά. Και τέτοια ήταν...Η Εθνική ανέπνευσε για λίγο με σουτ των Κουφού, Ζήση και Μπράμου (66-58), όμως ο Μπάρατς με τρίποντο (!) μείωσε στους 5 πόντους (66-61). Ο Φώτσης ευστόχησε σε ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο (69-63, 3