Δεν είναι ανίκητη η Ισπανία, την κέρδισε η Τουρκία με 65-57

19:47 5/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση ανάγκασε την Ισπανία η Τουρκία, που την νίκησε με 65-57 στην τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης. Οι Τούρκοι δεν "λύγισαν" στο προβάδισμα των ισπανών και με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά πήραν την σημαντική αυτή νίκη. Η Ισπανία θέλησε να επιβάλει από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό της, ώστε να προσθέσει ακόμα μία νίκη στο ενεργητικό της. Η Τούρκοι, οι οποίοι είχαν ήδη περάσει προσπάθησαν να... συγκρατήσουν την ομάδα του Σερτζιο Σκαριόλο, αλλά οι Ισπανοί ήταν εκείνοι που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο
με 19-10.Η Τουρκία, πάντως που αγωνιζόταν χωρίς άγχος, καθώς είχε εξασφαλίσει την πρόκριση της πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 35-35 με Ασίκ, προτού ο Καλντερόν με τρίποντο διαμορφώσει το 38-35, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ με τους Ισπανούς να είναι εκείνοι που είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 55-49.Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τούρκοι με επιμέρους σκορ 16-2 πήραν το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Ισπανία με 65-57, η οποία πάντως έχει "κλειδώσει" την πρώτη θέση του Α' ομίλου. Τα δεκάλεπτα: 19-10, 38-35, 55-49, 57-65.