Ποστίγκα VS Μέσι... σημειώσατε 2

00:07 2/9/2013 - Πηγή: Sport.gr
Σε προσωπική μονομαχία των Μέσι και Ποστίγκα εξελίχθηκε το ματς Βαλένθια-Μπαρτσελόνα, που βρήκε νικητές του μπλαουγκράνα με 3-2. Στο 2-2 έμειναν Σεβίλη και ΜάλαγαΔύσκολο, αλλά διπλό στο "Μεστάγια" για την Μπαρτσελόνα, που έκανε το 3χ3 στο πρωτάθλημα, όπως και οι Ρεάλ Μαδρίτης, Ατλέτικο Μαδρίτης και Βιγιαρεάλ.Το ματς εξελίχθηκε σε προσωπική μονομαχία των Μέσι και Ποστίγκα, που σημείωσαν όλα τα γκολ του αγώνα. Ο αργεντίνος ήταν... φωτιά στο α΄μέρος και πανηγύρισε τρεις φορές (στο 11', στο 39' και το 41').Ο Ποστίγκα απάντησε άμεσα και με
δύο προσωπικά του τέρματα στο 44' και το 45' μείωσε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι και η οι μπλαουγκράνα φεύγουν από το Μεστάγια με τους τρεις βαθμούς, που τους κρατούν στην κορυφή.Την ίδια ώρα, Σεβίλη και Μάλαγα έμειναν στο ισόπαλο, αλλά εντυπωσιακό 2-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με Μοράλες (40') και Σάντα Κρουζα (68'), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσεις.Πρωταγωνιστής ήταν ο Γκαμέριο, ο οποίος αρχικά ισοφάρισε στο 44', ενώ στο 71' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:Παρασκευή (30/8)Αλμερία - Ελτσε 2-2 (10' Σοριάνο, 45'+1' πέν. Βέρθα - 32' πέν. Αλμπακάρ, 90'+5' Μποάκιε)Ράγιο Βαγεκάνο - Λεβάντε 1-2 (79' Λαριβέι - 26' Γκαρσία, 90'+4' Ιβανσιτς)Σάββατο (31/8)Θέλτα - Γρανάδα 1-1 (30' Ραφίνια - 62' Πίτι)Βαγιαδολίδ - Χετάφε 1-0 (47' Βαλιέντε)Οσασούνα - Βιγιαρεάλ 0-3 (22' Περμπέτ, 31' Ακουινο, 75' Ούτσε)Κυριακή (1/9)Ρεάλ Μαδρίτης - Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-1 (26', 73' Ισκο, 45'+1' Ρονάλντο - 79' Γκόμεθ)Εσπανιόλ - Μπέτις 0-0Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (69' Πριέτο - 27' Βίγια, 56' Κόκε)Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 2-3 (11', 39', 41' Μέσι - 44', 45' Ποστίγκα)Σεβίλη - Μάλαγα 2-2 (44', 71' Γκαμέιρο - 40' Μοράλες, 68' Σάντα Κρουζ)