Στο ρελαντί...

23:27 1/9/2013 - Πηγή: Sport.gr
Νικηφόρα πέρασε ο Ολυμπιακός από την έδρα του Λεβαδειακού, του οποίου επικράτησε εύκολα με 0-5. Καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Ολυμπιακός, ακίνδυνος ο Λεβαδειακός. Χατ -τρικ από τον Μήτρογλου ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, το σκορ είχε ανοίξει στο πρώτο μέρος με πέναλτι ο Σαβιόλα, ενώ σκόραρε και ο Βάις. "Αναβρασμός" στο ημίχρονο μεταξύ φιλάθλων του Ολυμπιακού
και των αστυνομικών, που είχε ως αποτέλεσμα να καθυστερήσει η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την ένταση να συνεχίζεται αργότερα κι έξω από το γήπεδο. Οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να επιβάλλουν από νωρίς το ρυθμό τους, και έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 5' με τον Σαβιόλα να γυρίζει τη μπάλα μέσα στην περιοχή, με τον Κάμπελ να σουτάρει αμέσως από το σημείο του πέναλτι, ο παίκτης του Ολυμπιακού όμως στάθηκε άτυχος καθώς το σουτ που επιχείρησε τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Πρζιρόφσκι. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει, και η υπεροχή του απέδωσε στο 15' με το Σαβιόλα να κερδίζει πέναλτι έπειτα από σπρώξιμο του Λαμπρόπουλου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Αργεντίνος, ο οποίος άνοιξε το σκορ για τους Πρωταθλητές Ελλάδος. Αυτό ήταν το δεύτερο επίσημο τέρμα του Σαβιόλα με την ερυθρόλευκη φανέλα.Από την ώρα που επιτεύχθηκε το 0-1, ο Ολυμπιακός σταμάτησε την πίεση ψηλά, παγώνοντας το ρυθμό, με το Λεβαδειακό να είναι ακίνδυνος και τον Ρομπέρτο να εξελίσσεται σε θεατή του αγώνα. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου κατάγράφτηκε στο 42' με το Σαβιόλα να πλασάρει από το ύψος της περιοχής, και τη μπάλα να μην του κάνει το χατίρι περνώντας λίγο δίπλα από το δοκάρι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1 υπέρ των "ερυθρολεύκων".Στο ημίχρονο παρατηρήθηκε ένταση μεταξύ οπαδών του Ολυμπιακού και αστυνομικών, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να καθυστερήσει η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου καταγράφτηκε στο 51' με το Ροτζέριο Μάρτινς να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα άουτ στην καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο παιχνίδι. Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει, όμως ο Κάμπελ σπατάλησε την πολύ καλή ατομική προσπάθεια του Ολαϊτάν και την κεφαλιά πάσα του Φουστέρ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 70' διπλασίασε τα τέρματά του, με το Μήτρογλου εκμεταλλεύεται την ωραία σέντρα από φάουλ του Φουστέρ, και με κεφαλιά να εδραιώνει το προβάδισμα της ομάδας του. Στο 72' μάλιστα οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν κοντά σε 3ο γκολ, όμως ο Μήτρογλου αρχικά, και ο Σαβιόλα στη συνέχεια δεν κατάφεραν αμφότεροι να σκοράρουν για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση. Στο 73' είχαμε την είσοδο στο παιχνίδι του Ιμπαγάσα, ο οποίος λίγα λεπτά αργότερα έβγαλε τη σέντρα από φάουλ, ο Μανωλάς έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Πρζιρόφσκι μπλόκαρε εύκολα. Κανείς όμως δεν μπορούσε να περιμένει τι θα ακολουθούσε στο τελευταίο 5λεπτο του αγώνα.Στο 85' ο νεοεισελθόντας, Βάις δέχτηκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή μετά από υπέροχη ατομική ενέργεια του Ιμπαγάσα, και με ξερό δεξί σουτ ανέβασε το δίκτυ του σκορ στο 0-3. Κι ενώ όλα έδειχναν πως αυτό θα είναι το σκορ του αγώνα, κανείς δεν είχε υπολογίσει χωρίς... τον ξενοδόχο, στην προκειμένη περίπτωση τον Κώστα Μήτρογλου ο οποίος με δύο γκολ σε διάστημα ενός λεπτού διαμόρφωσε το τελικό 0-5. Αρχικά σκόραρε στο 90' με ωραίο πλασέ έπειτα από εντυπωσιακή κάθετη πάσα του Φουστέρ, κι ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο Φουστέρ έβγαλε μόνο του τον Ελληνα επιθετικό ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ολοκληρώσει το χατ-τρικ, στην πιο ευρεία μέχρι στιγμής νίκη του Ολυμπιακού. (Λεβαδειακός): Πρζιρόφσκι, Μουλόπουλος, Γεωργίου, Μανόλο, Νικολακάκης, Λαμπρόπουλος (Πετράτσι 53'), Μαχαίρας, Κονέ, Ορτέγκα (Γιάντσης 46'), Μάρτινς, Βασιλείου (Μπούστο 77')(Ολυμπιακός): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Σιόβας, Μανωλάς, Μπονγκ, Σάμαρης, Μανιάτη, Φουστέρ, Σαβιόλα (Ιμπαγάσα 73'), Κάμπελ (Βάις 58'), Ολαϊτάν (Μήτρογλου 65')