Πολωνία-Ρωσία 1-1 και όλα ανοιχτά!

Η Πολωνία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο 20λεπτο έκανε τέσσερις φάσεις για γκολ, με καλύτερη την κλασική ευκαιρία του Μπένις στο 6ο λεπτό, με τον Μαλαφέεφ να αποκρούει ενστικτωδώς την κεφαλιά του, ενώ στο 18' ο Πολάνσκι βρήκε δίχτυα, όμως υποδείχθηκε -ορθά- οφσάιντ...Με την πάροδο του χρόνου, η Ρωσία πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και με τους Αρσάβιν, Κερζάκοφ και Τζαγκόεφ προσπάθησε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ των Πολωνών. Μάλιστα, από μια στημένη
φάση, στο 37' άνοιξαν το σκορ, όταν ο Αρσάβιν εκτέλεσε άψογα το φάουλ με τον Τζαγκόεφ να πετάγεται και με γυριστική κεφαλιά να γράφει το 0-1.Οι Πολωνοί είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν δύο λεπτά αργότερα (39'), όταν ο Μπλατζικόφσκι έπιασε το δυνατό σουτ, όμως ο Μαλαφέεφ απέκρουσε με δυσκολία κρατώντας την πρωτοπορία για τους Ρώσους στο ημίχρονο.Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, στο 47', ο Λεβαντόφσκι βγήκε σε θέση βολής, όμως και πάλι ο Μαλαφέεφ ενήργησε σωστά και έγκαιρα αποκρούοντας σε κόρνερ, ενώ το ίδιο έπραξε τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν βγήκε προ του επιθετικού της Πολωνίας και απομάκρυνε με γροθιές...Η Ρωσία στο 56' είχε την ευκαιρία να κάνει το 0-2 και να... σκοτώσει ουσιαστικά το ματς, όταν ο Αρσάβιν είχε τρεις συμπαίκτες του ελεύθερους, απέναντι σε δύο αντιπάλους, όμως η επιλογή του ήταν η χειρότερη δυνατή, με συνέπεια στην κόντρα επίθεση η ομάδα του να το πληρώσει. Η Πολωνία, λοιπόν, με εκπληκτική ενέργεια και σουτ-δυναμίτης του Μπλατζικόφσκι ισοφάρισε 1-1 στο 57ο λεπτό βάζοντας... φωτιά στο ματς! Το παιχνίδι είχε γίνει πλέον... ροκ. Στο 68' ο Τζαγκόεφ συνδυάστηκε με τον Κερζακόφ, έπιασε και το σουτ, όμως ο Τίτον έπεσε στην γωνία του και μπλόκαρε τη μπάλα. Στην αμέσως επόμενη φάση, ήταν η σειρά της Πολωνίας να χάσει μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μουράφσκι γύρισε στον Πολάνσκι που σούταρε εξ επαφής, αλλά ο Μαλαφέεφ απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια. Τελικά άλλο γκολ δεν μπήκε μέχρι το φινάλε και οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.