Καραγκούνης: Δεν πήραμε ούτε μισό σφύριγμα!

"Οταν ξεκινάς σε ένα ακόμα ματς και στο 6ο λεπτό είσαι πίσω με 2-0, τα πράγματα είναι δύσκολα. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς έγινε αυτό και αρχίσαμε έτσι. Στη συνέχεια ανεβήκαμε ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, πιέσαμε, δεν δεχθήκαμε φάση, αλλά δυστυχώς δεν είναι εύκολο να γυρίσεις ένα παιχνίδι με 2 γκολ πίσω. Και αυτό παρόλο που βάλαμε ένα γκολ που απ' ό,τι λένε ίσως δεν είναι οφσάιντ. Είναι το δεύτερο σερί ματς που δεν πήραμε ούτε ένα σφύριγμα. Όλα αυτά συνετέλεσαν να μην πάρουμε
τη νίκη", είπε αρχικά ο Καραγκούνης και πρόσθεσε: "Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε, οι Τσέχοι έπαιξαν έξυπνα, έμειναν πίσω και δεν καταφέραμε να κάνουμε φάσεις και να ισοφαρίσουμε, αν και γυρνούσαμε την μπάλα στην περιοχή των αντιπάλων. Σε κάποιες φάσεις πάλι μας σταματούσαν πριν καν αυτές ξεκινήσουν, όπως π.χ. ένα οφσάιντ του Γκέκα μετά από δικό μου σουτ, που δεν υπήρχε και ένα φάουλ του Μήτρογλου που ξαφνικά ανακάλυψε μέσα στην περιοχή". Τα παράπονα του αρχηγού της Εθνικής συνεχίστηκαν: "Οταν στα δύο πρώτα ματς έχουν ακυρώσει ένα γκολ καθαρό, δεν έχουμε πάρει κόκκινη στο προηγούμενο ματς, σήμερα δεν πήραμε ούτε μισό σφύριγμα. Τι να πω, δεν είναι και εύκολο πράγμα, μόλις τρία ματς είναι. Όμως εμείς συνεχίζουμε. Πάλι παίζαμε σήμερα εκτός έδρας, ίσως στην αρχή επηρέασε η ατμόσφαιρα, όμως στη συνέχεια δείξαμε ότι μπορούμε". Για τα παιχνίδι με τη Ρωσία το οποίο είναι το τελευταίο του ομίλου επεσήμανε:  "Κανένα παιχνίδι πριν ξεκινήσει δεν το έχεις χαμένο. Δεν έχουμε να φοβηθούμε κανέναν. Θα το παλέψουμε και αν λήξει Χ σήμερα το άλλο ματς, θα εξαρτάται από εμάς, με νίκη επί της Ρωσίας. Θέλουμε να λήξει Χ για να εξαρτόμαστε από τα δικά μας πόδια. Μπορούμε να νικήσουμε τη Ρωσία, αν και είναι πολύ καλή ομάδα. Αλλά για να περάσεις σε τελικές φάσεις θα πρέπει να κάνεις μια μεγάλη νίκη. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. Όπως με την Κροατία που ήταν μεγάλος αντίπαλος θέλαμε μόνο νίκη και την πήραμε ας ελπίσουμε να γίνει το ίδιο τώρα και με τη Ρωσία".