Πήρε το θρίλερ ο Ικαρος, 76-73 την Καβάλα

Μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε, ο Ικαρος έκαμψε την αντίσταση της Καβάλας, επικρατώντας με 76-73 στην Καλλιθέα, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1.Πέντε παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Καλαφατάκη (Βρκιτς, Φαγιέ, Στρναντ, Αγαδάκος και Σίμτσακ), ενώ για το συγκρότημα του Κορωνιού προσπάθησαν οι Μίτροβιτς (17 π.), Κόλεμαν (16 π.) και Στεφανίδης (12 π.).Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του. Στο 4', η Καβάλα
προηγήθηκε με 8-3, ωστόσο ο Ικαρος αντέδρασε και πήρε προβάδισμα με 12-11 στο 9'. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 16-15.Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, με τους Ικαρο και Καβάλα να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 34-34.Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 25' (44-44), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ικαρος ανέβασε ρυθμό και κατάφερε στο τέλος της περιόδου να προηγηθεί με επτά (60-53).Στην τελευταία περίοδο, με ηγέτες τους Βρκιτς και Φαγιέ, ο Ικαρος διατηρούσε το +7 (71-64) μέχρι το 38'. Η Καβάλα, 30" πριν το τέλος, μείωσε σε 71-73 με τον Μίτροβιτς, όμως ο Αγαδάκος έκανε το 75-71 για τον Ικαρο, 15" για το τέλος.Παρά τις προσπάθειες της Καβάλας για την ανατροπή, ο Ικαρος Καλλιθέας κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και επικράτησε με το τελικό 76-73.Τα δεκάλεπτα: 15-16, 19-18, 26-19, 16-20.