Πήρε το ντέρμπι η Σίτι, 2-0 την Αρσεναλ

Η Μάντσεστερ Σίτι επανέφερε τη διαφορά από την πρώτη Γιουνάιτεντ στους επτά βαθμούς, αφού νίκησε με σκορ 2-0 την Αρσεναλ στο "Emirates" με γκολ των Μίλνερ και Τζέκο. Δεν είχε πολλά περιθώρια αντίδρασης η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ μετά την αποβολή του Κονσιελνί στο 10ο λεπτό, με 10 τελείωσε και η Σίτι λόγω αποβολής του Κομπανί για σκληρό μαρκάρισμα στον Τζακ Γουίλσιρ.Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών, ο Κονσιελνί ανέτρεψε τον Τζέκο μέσα στην περιοχή και
είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα, με τον βόσνιο επιθετικό, όμως, να μην μπορεί να μετατρέψει σε γκολ την εσχάτη των ποινών. Ο Μίλνερ, ωστόσο, κατάφερε να ανοίξει το σκορ για του "πολίτες" στο 21' με ωραίο δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, για να έρθει ο Τζέκο και να εξιλεωθεί για το χαμένο του πέναλτι, κάνοντας το 0-2 στο 32ο λεπτό.Από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν εύκολα για την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα σε όλη τη διάρκεια και πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη, παρά το γεγονός ότι έμεινε και αυτή με 10 λόγω της κόκκινης κάρτας που είδε ο Κομπανί για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στο Γουίλσιρ και διατήρησε την απόσταση των 7 βαθμών μακριά από την συμπολίτισσά της, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.Η Αρσεναλ, από την άλλη, παρέμεινε στην 6η θέση της βαθμολογίας, έξι πόντους πίσω από την πρώτη τετράδα που οδηγεί στο Champions League.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής:Σάββατο (12/1)ΚΠΡ - Τότεναμ 0-0Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον 0-1 (34' πέν. Λάμπερτ)Έβερτον - Σουόνσι 0-0Φούλαμ - Γουίγκαν 1-1 (22' Καραγκούνης / 71' Ντι Σάντο)Νόριτς - Νιούκαστλ 0-0Ρέντινγκ - Γουέστ Μπρομ 3-2 (82' Κεμπέ, 88' πέν. Λε Φοντρ, 90' Πογκρεμπνιάκ / 19' και 69' Λουκακού)Στόουκ - Τσέλσι 0-4 (45'+2 και 62' αυτ. Γουόλτερς, 65' πέν. Λάμπαρντ, 73' Αζάρ)Σάντερλαντ - Γουέστ Χαμ 3-0 (12' Σεμπάστιαν Λάρσον, 47' Άνταμ Τζόνσον, 74' ΜακΚλιν)Κυριακή (13/1)Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 2-1 (19' Φαν Πέρσι, 54' Βίντιτς / 57' Στάριτζ)Αρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (21' Μίλνερ, 32' Τζέκο)