Πέταξε βαθμούς η Αρσεναλ, που έμεινε στο 0-0 με την Μπλάκμπερν

21:39 2/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Δύο πολύτιμους βαθμούς πέταξε η Αρσεναλ, που κόλλησε στο μηδέν με την Μπλάκμπερν στο Emirates. Οι κανονιέρηδες, που αγωνίζονταν για 15 λεπτά με παίκτη περισσότερο, είδαν την διαφορά τους από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να αυξάνεται στο -7, αν και έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο. Φτωχό σε θέαμα το πρώτο ημίχρονο με τους παίκτες των δύο ομάδων να αναλώνονται στις μεταξύ τους κόντρες και να δημιουργούν λίγες
ευκαιρίες. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ είχε την κατοχή της μπάλας και ήταν πιο απειλητική, χωρίς όμως να κάνει την μεγάλη ευκαιρία.Ανάλογη η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι κανονιέρηδες είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπορούσαν να πλησιάσουν με αξιώσεις την εστία του Ρόμπινσον.Το έργο της Αρσεναλ έγινε ευκολότερο μετά το 75`, όταν ο Ντζόντζι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Κοσιελνί, αφήνοντας τα ρόδα με δέκα παίκτες.Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα και το 0-0 ήταν το τελικό σκορ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής:
Σάββατο (02/04)
Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: 2-4 ((11`πέν., 25`πέν. Νόουμπλ - 65`, 73`, 79`πέν. Ρούνεϊ, 84` Ερνάντες)
Μπέρμιγχαμ - Μπόλτον: 2-1 (4` Φίλιπς, 59` Γκάρντνερ - 70` Ελμάντερ)
Εβερτον - Αστον Βίλα: 2-2 (38` Οσμαν, 83`πέν. Μπέινς - 47`, 68` Μπεντ)
Νιούκαστλ - Γουλβς: 4-1 (22` Νόλαν, 45` Αμέομπι, 50` Λόβενγκραντς, 90`+2` Γκουτιέρεζ - 58` Εμπανς-Μπλέικ)
Στόουκ Σίτι - Τσέλσι: 1-1 (8` Γουόλτερς - 33` Ντρογκμπά)
Γουέστ Μπρομ - Λίβερπουλ: 2-1 (62`πέν., 89`πέν. Μπραντ - 50` Σκρτελ)
Γουίγκαν - Τότεναμ: 0-0
Αρσεναλ - Μπλάκμπερν: 0-0Κυριακή (03/04)
15:30GR Φούλαμ - Μπλάκπουλ
18:00GR Μάντσεστερ Σίτι - Σάντερλαντ