Ενα σημαντικό βήμα παραμονής για Μπρέσια, 3-1 την Μπολόνια

20:56 2/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ενα σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην Serie A έκανε η Μπρέσια, που επικράτησε με 3-1 της Μπολόνια στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 31ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο και στο 4ο λεπτό ο Χετεμάι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ζομπόλι εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Βας και έπιασε
την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0.Η Μπολόνια έδειξε σημάδια ανάκαμψης στην συνέχεια και κατάφερε να μειώσει σε 1-2 στο 30` χάρη στο πλασέ του Ντι Βάιο.Η Μπρέσια ήταν αποφασισμένη για την νίκη και πίεσε περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο 65` ο Καράτσιολο κλείδωσε το τρίποντο για την ομάδα του, όταν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ακάρντι, και διαμόρφωσε το 3-1, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής:
Σάββατο (02/04)
Μπρέσια - Μπολόνια: 3-1 (4` Χετεμάι, 9` Ζομπόλι, 66`πέν. Καράτσιολο - 30` Ντι Βάιο)
21:45GR Μίλαν - ΙντερΚυριακή (03/04)
13:30GR Νάπολι - Λάτσιο
16:00GR Κατάνια - Παλέρμο
16:00GR Τσεζένα - Φιορεντίνα
16:00GR Κίεβο - Σαμπντόρια
16:00GR Τζένοα - Κάλιαρι
16:00GR Λέτσε - Ουντινέζε
16:00GR Πάρμα - Μπάρι