Περίπατος στο Κάουνας και 4Χ4 για την ΤΣΣΚΑ, 87-73 την Ζαλγκίρις

Με πρωταγωνιστή τον Μίλος Τεόντοσιτς, που πέτυχε 24 πόντους, η ΤΣΣΚΑ πέρασε σαν σίφουνας από το Κάουνας, επικρατώντας με 87-73 της Ζαλγκίρις και έκανε το 4Χ4 στον πέμπτο όμιλο του Top 16 της Euroleague.Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΤΣΣΚΑ
Μόσχας να πηγαίνει πρώτη στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το μικρότερο προβάδισμα (16-15).Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περιόδο, ωστόσο στο τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 7-0 και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα επτά πόντων (38-31).Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ρώσοι ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους και με όπλο την ευστοχία από τα 6.75μ., προηγήθηκαν με 14 (53-39) στο 25'. Παρά τις προσπάθειες των λιθουανών, η ομάδα του Μεσίνα κράτησε την διαφορά της μέχρι το τέλος της περιόδου (65-51).Στην τελευταία περίοδο, το συγκρότημα του Πλάθα προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, αλλά η ΤΣΣΚΑ διατήρησε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό και έφτασε στο 4Χ4 στον πέμπτο όμιλο του Top 16, επικρατώντας με το τελικό 87-73. Τα δεκάλεπτα: 15-16, 16-22, 20-27, 22-22.