Δύσκολο διπλό στην Τουρκία για Μπάρτσα, 73-59 την Μπεσίκτας

Την τρίτη της νίκη, σε τέσσερις αγώνες στο Top 16 της Euroleague, πέτυχε την Πέμπτη (17/1) η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε δύσκολα με 73-59 της Μπεσίκτας στην Τουρκία. Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, ωστόσο η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι λίγο πριν το τέλος της περιόδου και προηγήθηκε με 15-10.Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, η Μπεσίκτας ανέβασε την απόδοση της και στο 13' κατάφερε να
πάρει το προβάδισμα με 22-21. Στην συνέχεια, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με την Μπαρτσελόνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +2 (34-32).Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 37-36 στο 22', αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και και στο 25' βρέθηκαν στο +3 (42-39). Παρά τις προσπάθειες των τούρκων, οι ισπανοί κράτησαν το +3 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (51-48).Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα ανέβασε την απόδοση της, κυριάρχησε στο παρκέ και με επιμέρους σκορ περιόδου 22-11, επικράτησε με το τελικό 73-59.Τα δεκάλεπτα: 10-15, 22-19, 16-17, 11-22.