Περίπατος Ολυμπιακού με ΠΑΟΚ (81-53)

Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων αποτυπώθηκε από πολύ νωρίς στο παρκέ, καθώς ο Ολυμπιακός, κρατώντας τον Δικέφαλο σχεδόν 4 λεπτά μακριά από το σκοράρισμα, προηγήθηκε 14-0.Το σκορ έγινε 24-3 με τον Σπανούλη να είναι αλάνθαστος από τα 6,75μ. και τους Πρίντεζη, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ να κάνουν θεαματικά καρφώματα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε 34-6 (!) υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε 8/11 δίποντα και 5/8 τρίποντα.Με το ξεκίνημα του
2ου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στο +33 (41-8), παίρνοντας πόντους από όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ντούσαν Ιβκοβιτς.Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 57-21, με τον Ολυμπιακό να έχει 19 ριμπάουντ έναντι 9 του ΠΑΟΚ, 13 ασίστ έναντι μόλις 2 του Δικεφάλου και 6/6 αιφνιδιασμούς.Στο 22' η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (+40, 61-21) και στο σημείο εκείνο οι ερυθρόλευκοι κατέβασαν ταχύτητες, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σταδιακά σε 64-31 και 74-46 στο 35'.Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Πέρο Αντιτς (18π.), έχοντας 100% ευστοχία με 4/4 βολές, 1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα και 9 ριμπάουντ!Συμμετοχή είχε και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, ο οποίος σε 10 λεπτά πέτυχε 4 πόντους, με 2/6 σουτ, πήρε 3 ριμπάουντ, έκανε ένα κλέψιμο και ένα λάθος.