Πεντάρα της Μίλαν στην Κιέβο

Την τέταρτη νίκη της, σε 11 αγώνες στην Serie A, πανηγύρισε το Σάββατο (3/11) η Μίλαν, που... ξέσπασε στην Κιέβο Βερόνα, επικρατώντας με 5-1 στο Τζιουζέπε Μεάτσα, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής. Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην αναμέτρηση, αφού στο 16' ο Εμάνιουελσον άνοιξε το σκορ για την Μίλαν. Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί της ομάδας του Αλέγκρι δεν κράτησαν πολύ, αφού δύο λεπτά μετά ο Πελισιέρ σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσια για την Κιέβο.Παρά
την γρήγορη ισοφάριση των φιλοξενούμενων, οι ροσονέρι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων στην συνέχεια και σε διάστημα πέντε λεπτών (36'-41') πέτυχαν δύο γκολ.Στο 36', ο Μοντολίβο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Μίλαν με 2-1, ενώ στο 41' ο Κρκιτς έκανε το 3-1 για τους γηπεδούχους, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ που θα τους έβαζε εκ νέου στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.Στο 75', ήταν η σειρά του Ελ Σαραουί να σκοράρει και να κάνει το 4-1 για την Μίλαν, δίνοντας παράλληλα διαδικαστικό χαρακτήρα στα λεπτά που απέμεναν. Το... κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Αλέγκρι έβαλε ο Πατσίνι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 5-1, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:Σάββατο (3/11)Μίλαν - Κιέβο Βερόνα 5-1 (16' Εμάνιουελσον, 36' Μοντολίβο, 41' Κρκιτς, 75' Ελ Σαραουί, 90'+3' Πατσίνι - 18' Πελισιέρ)21:45 Γιουβέντους - Ιντερ  Κυριακή (4/11)13:30 Πεσκάρα - Πάρμα  16:00 Σιένα - Τζένοα  16:00 Σαμπντόρια - Αταλάντα  16:00 Νάπολι - Τορίνο  16:00 Φιορεντίνα - Κάλιαρι  16:00 Μπολόνια - Ουντινέζε  16:00 Κατάνια - Λάτσιο  21:45 Ρόμα - Παλέρμο