Πάτησε κορυφή η Μίλαν

Στην κορυφή της Serie A σκαρφάλωσε, έστω και με παιχνίδι παραπάνω, η Μίλαν, η οποία επικράτησε με 2-0 της Σιένα για την 16η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι μιλανέζοι προηγήθηκαν στο 54' Νοτσερίνο να εκμεταλλεύεται την... αναμπουμπούλα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ το 2-0 ήρθε στο 63' από τον Ιμπραχίμοβιτς, ο οποίος δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα. Αξίζει βέβαια να σημειωθεί ότι το πέναλτι δεν έγινε ποτέ, αφού το κέρδισε ο Μπόατενγκ με εντυπωσιακή βουτιά.

Ματσάρα στο Αρτέμιο Φράνκι
Στο

άλλο ματς της βραδιάς, Φιορεντίνα και Αταλάντα έμειναν στο 2-2, σε ένα ματς με εντυπωσιακή εναλλαγή του σκορ και τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το σκορ άνοιξε ο Τζιλαρντίνο στο 9' και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το 81' όταν ο Μασιέλο ισοφάρισε σε 1-1. Στο 86' ο Ντένις έβαλε μπροστά την Αταλάντα, όμως δύο λεπτά αργότερα, ο Γιόβετιτς έσωσε την παρτίδα για τους γηπεδούχους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής:
Σάββατο (17/12)
Κιέβο Βερόνα - Κάλιαρι 2-0 (35' Τερό, 58' Σάρντο)
Μίλαν - Σιένα 2-0 (54' Νοτσερίνο, 63' πεν. Ιμπραχίμοβιτς)
Φιορεντίνα - Αταλάντα 2-2 (9' Τζιλαρντίνο, 88' Γιόβετιτς - 81' Μασιέλο, 86' Ντένις)