Παράταση ζωής και ελπίδα για τίτλο

00:06 2/6/2011 - Πηγή: Sport.gr
Εμεινε ζωντανός! Ο Ολυμπιακός κέρδισε σε ένα συναρπαστικό ματς τον Παναθηναϊκό με 76-68 στο ΣΕΦ και έχει δικαίωμα να ελπίζει στην μεγάλη ανατροπή. Οι ερυθρόλευκοι αν και έχαναν πέντε λεπτά πριν την λήξη του ματς με 61-66, απέδειξαν πως είχαν τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα προκειμένου να πιστέψουν στην ανατροπή, αλλά και στο να την πετύχουν. Ετσι μείωσαν σε 1-2 τη σειρά και πλέον καλούνται να αποδράσουν για δεύτερη φορά φέτος με το διπλό από το ΟΑΚΑ.
Σωτήρας από το πουθενά ο Πελεκάνος, σημαντικά τρίποντα από Πρίντεζη, μεγάλη εμφάνιση από Σπανούλη και Μπουρούση. Ξεκίνημα καρμπόν με τα προηγούμενα
Οπως και στους δύο προηγούμενους αγώνες, έτσι και σε αυτόν ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε καλύτερος στην πρώτη περίοδο. Αφου προηγήθηκε μία σκληρή μάχη στα πρώτα λέπτα, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν χεράκι-χεράκι στο σκορ, ακολούθησε ένα ξέσπασμα των ερυθρολεύκων στα δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, χάρη στο οποίο έκτισαν μία σεβαστή διαφορά.Η αρχή της ερυθρόλευκης κυριαρχίας έγινε από τον Βασίλη Σπανούλη. Ο έμπειρος γκαρντ τρύπησε την άμυνα της πρώην ομάδας του, μπάινοντας από την... κερκόπορτα και πετύχαινοντας το γκολ φάουλ ξεσήκωσε το ΣΕΦ.  Το 11-12 υπέρ του Παναθηναϊκού έγινε 14-12 και στη συνέχεια το γήπεδο άρχισε να γέρνει... Ο Ολυμπιακός ήλεγξε το ρυθμό, υποχρέωσε σε κακές επιθέσεις τους φιλοξενούμενους και εκμεταλλευόμενος το προσωρινό σάστισμα που προκάλεσε  με την ξαφνική άνοδο της απόδοσης του κατάφερε να προηγείται λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος με 8 πόντους (24-16).
Μία απροσεξία στον επόμενη φάση όμως στοίχισε ακριβά στον Ολυμπιακό και αυτό διότι εκτός του ότι ο Νίκολας μείωσε στους πέντε πόντους (19-24) με ελεύθερο τρίποντο, ξύπνησε τους υπόλοιπους και άλλαξε το μομέντουμ. Τη στιγμή που οι ερυθρόλευκοι είχαν ξεκάθαρα το πάνω χέρι, βρέθηκαν εκ νέου κατάφατσα με την εξέλιξη των προηγούμενων αγώνων. Δηλαδή, ανατροπή του σκορ και ήττα.Πράσινο δεκάλεπτο, με κεράσακι το show του Καλάθη
Πάνω σε αυτή τη ψυχολογική... ανασφάλεια των γηπεδούχων πάτησε λοιπόν ο Παναθηναϊκός και άρχισε να κερδίζει έδαφος. Παρά το καλάθι του Γλυνιαδάκη, το οποίο θα μπορούσε να αποτελέσει εφαλτήριο για ένα νέο κύμα επίθεσης από πλευράς Ολυμπιακού, το τριφύλλι βρήκε τον τρόπο να επιβάλλει τους κανόνες του και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να βάλει τα πρώτα θεμέλια της νίκης του στο ΣΕΦ.
Ετρεξε σερί 9-0 ή με άλλα λόγια προσπέρασε στο σκορ με 28-26. Στη συνέχεια κάνοντας ένα βήμα πίσω και δύο εμπρός πήγε στα αποδυτήρια με έναν αέρα 7 πόντων και ενω πριν ο Καλάθης είχε πάει ζιγκ ζαγκ τον Παπανικολάου σε όλο το γήπεδο, αφήνοντας ομορφα την μπάλα στο καλάθι για το 46-39...Δεν ήταν να παίρνει κάποιος διαφορά. Αγρίευε αμέσως το μάτι του άλλου! Ο Παναθηναϊκός ξεφεύγοντας στο σκορ, ξύπνησε τα ένστικτα επιβίωσης των παικτών του Ιβκοβιτς, οι οποίοι επιστρέφοντας από την ανάπαυλα ήταν αποφασισμένοι ναφέρουν τα πάνω κάτω. Οπερ και εγένετο. Στρίμωξαν στα σκοινιά τους αντιπάλους, τους κράτησαν στους 10 πόντους και σημειώνοντας 19 ανέκτησαν τη θέση του οδηγού (58-5