Παραμένει στην κορυφή η Μπαρτσελόνα, 3-1 τη Χερέθ

Η Μπαρτσελόνα συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος, μετά τη νίκη της με 3-1 επί της τελευταίας της βαθμολογίας Χερέθ, η οποία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες. Με το τρίποντο αυτό, οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα αύξησαν στο +4 από τη 2η της βαθμολογίας Ρεάλ Μαδρίτης, που αντιμετωπίζει λίγο αργότερα (21:00GR) τη Σαραγόσα.

Μπαρτσελόνα – Χερέθ 3-1 (14’ Χεφρέν, 24’ Ανρί, 56’ Ιμπραΐμοβιτς – 25’ Μπερμέχο)

Από τα πρώτα λεπτά η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξε το σκορ πριν συμπληρωθούν

τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά. Συγκεκριμένα στο 14’ ο Τσάβι έβγαλε μια ωραία μπαλιά για τον Χεφρέν, που αγωνίστηκε στη θέση του Μέσι, και ο νεαρός άσος έκανε το κοντρόλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα, σε μία καλά οργανωμένη επίθεση των γηπεδούχων, ο Τουρέ πάσαρε για τον Ιμπραΐμοβιτς και αυτός με τη σειρά του στον Ανρί που από κοντά έκανε το 2-0. Πριν προλάβουν, όμως, να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των μπλαου