Πανηγυρικές προκρίσεις των μικρών στους "4" του γερμανικού κυπέλλου

Σε δύο συναρπαστικά ματς για την προημιτελική φάση του γερμανικού κυπέλλου DFB Pokal, οι "μικρές" Ντούισμπουργκ και Κότμπους έκαναν την έκπληξη και εξασφάλισαν πανηγυρική πρόκριση στους "4" του θεσμού, νικώντας την Καιζερσλάουτερν και την Χόφενχαϊμ αντίστοιχα. Το μπελά τους φαίνεται, λοιπόν, ότι βρήκαν τα φαβορί στους δύο αγώνες που ξεκίνησαν στις 20.00GR, καθώς αποκλείστηκαν από ομάδες της δεύτερης κατηγορίας, οι οποίες εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και παίζοντας με πάθος πήραν ιστορικές προκρίσεις και στο τέλος το πανηγύρισαν
δεόντως.Ντούισμπουργκ - Καϊζερσλάουτερν 2-0
Στο ματς που διεξήχθη στο MSV Arena του Ντούισμπουργκ, η τοπική ομάδα με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο επιβλήθηκε με 2-0 της Καιζερσλάουτερν. Συγκεκριμένα, ο 31χρονος αμυντικός Μπράνιμιρ Μπάγιτς σκόραρε για τις Ζέβρες στο 36` ενώ στην επανάληψη ο σλοβένος μέσος Γκόραν Σουκάκο διπλασίασε τα τέρματα και σφράγισε τη νίκη-πρόκριση της Ντούισμπουργκ.Κότμπους - Χόφενχαϊμ 1-0