Οταν ο ΠΑΟΚ πάει στη Ξάνθη

Ένα από τα ενδιαφέροντα ζευγάρια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague είναι αυτός μεταξύ της Ξάνθης και του ΠΑΟΚ στα Πηγάδια. Μόνο τη τελευταία πενταετία, έγιναν πολλά στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων, στο συγκεκριμένο γήπεδο. Και το Sport.gr ανοίγει αυτόν τον φάκελο καταγράφοντας τις
αριθμητικές συμπτώσεις, έως και τη μία απόλυση προπονητή, στους διαδρόμους του γηπέδου.Απόλυση έξω από τα «Πηγάδια»Είναι αλήθεια ότι η 1η Σεπτεμβρίου 2007, είναι μια ημερομηνία. αλησμόνητη για τον Γιώργο Παράσχο. Διότι, λίγα λεπτά μετά την ολοκλήρωση του αγώνα Ξάνθη-ΠΑΟΚ, ο Πουρλιοτόπουλος, του ανακοίνωσε την απομάκρυνση του από τη τεχνική ηγεσία του Δικεφάλου. Ο Παράσχος έφυγε με πολλά παράπονα για την αντιμετώπιση που είχε, όπως όμως και ο ΠΑΟΚ για το επίπεδο της προετοιμασίας.Εκείνος ο αγώνας στα «Πηγάδια» έγινε στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος 2007-08. Ο Μάριο Πόι ήταν ο παίκτης που χάρισε τη νίκη (1-0) στη Ξάνθη, αλλά κι έδωσε τη. χαριστική βολή στον Γιώργο Παράσχο. Δύο-τρεις ημέρες μετά, έφτασε στη Θεσσαλονίκη ο Φερνάντο Σάντος και ανέλαβε τη τεχνική ηγεσία του ΠΑΟΚΙβιτς και το αμφισβητούμενο πέναλτιΜε τη τιμή του εισιτηρίου - για τους οπαδούς της φιλοξενούμενης ομάδας - να βρίσκεται στα ύψη, οι οπαδοί του ΠΑΟΚ φρόντισαν να βρουν άλλους τρόπους για να μπουν στο γήπεδο. Και είδαν την ομάδα τους, να εξασφαλίζει τη νίκη στις καθυστερήσεις εκείνου του επεισοδιακού αγώνα. Ηταν 12 του Απρίλη (2009) και ο ΠΑΟΚ ήθελε την διατήρησή του στη 2η θέση της βαθμολογίας. Ο Βλάνταν Ιβιτς άνοιξε το σκορ για τον Δικέφαλο, ο Αγκάλι ισοφάρισε σε 1-1, για να φθάσουμε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Αναστασάκος, μάλλον κέρδισε το πέναλτι και ο Ιβιτς χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 1-2. στο 92'.Το σόου του ΒιεϊρίνιαΌταν ο Πορτογάλος είχε κέφια, στους ίδιους ρυθμούς κινούταν και ολόκληρος ο ΠΑΟΚ. Αυτό έγινε στις 27 Φεβρουαρίου 2010 στα Πηγάδια. Ο Αντρέ Βιεϊρίνια έκανε εκπληκτικά πράγματα. Εβαλε δύο γκολ, σέρβιρε ένα ακόμη στον Ιβιτς και με χαρακτηριστική άνεση, ο ΠΑΟΚ πέρασε με το επιβλητικό 0-3. Μετά από εκείνο το παιχνίδι, ο Δικέφαλος ήταν στη κορυφή της βαθμολογίας, έπειτα από το 1985.Ο Πόι και ο ΔερμιτζάκηςΕίπαμε. Ο Σεπτέμβριος δεν είναι καλός μήνας για τον ΠΑΟΚ, όταν πηγαίνει στα Πηγάδια. Στις 26 του συγκεκριμένου μήνα, έτος 2010, ο Μάριο Πόι (και πάλι) φρόντισε να χαρίσει στη Ξάνθη τη νίκη με 1-0. Για τους μεν Ακρίτες, ο Γιώργος Παράσχος έκανε ντεμπούτο στην επιστροφή του στη τεχνική ηγεσία. Ο δε Παύλος Δερμιτζάκης έχασε πολλά. κιλά από την εμπιστοσύνη που είχε από τη διοίκηση της ΠΑΕ. Απολύθηκε δύο εβδομάδες αργότερα, έπειτα από τις ήττες από Παναθηναϊκό και Αρη. Αντικαταστάθηκε από τον Μάκη Χάβο. Μάλιστα ο βαθμολογικός απολογισμός του ΠΑΟΚ (μόλις πέντε βαθμοί) στις πρώτες έξι αγωνιστικές, ήταν ο χειρότερος στη σύγχρονη ιστορία του συλλόγου.Τα παραπλανητικά λόγια του ΜπόλονιΤο χειρότερο παιχνίδι - πάντα για τη τελευταία πενταετία - μεταξύ των δύο ομάδων στα Πηγάδια, έγινε τον περασμένο Ιανουάριο. 0-0. Δεν βλεπόταν ο αγώνας. Μεγαλύτερο ενδιαφέρον παρουσίασαν οι δηλ