Ωρα απολογισμού στον Αρη

Και τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να χαρακτηριστεί η αγωνιστική χρονιά. Αυτή η ευθύνη ανήκει κυρίως στους διοικούντες που καλούνται να κάνουν τον απολογισμό, αλλά και στους έχοντες το δικαίωμα ψήφου στις εκλογές της Λέσχης Φίλων Αρη για την ανάδειξη νέου διοικητικού συμβουλίου στην ΠΑΕ. Στη ζυγαριά θα μπουν (αγωνιστικά) δύο «βαρίδια». Από τη μία, η εκπληκτική πορεία της ομάδας στο Europa League και το γεγονός ότι ο Αρης
απέκτησε υστεροφημία και εκτός συνόρων και από την άλλη, ο αποκλεισμός από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Επί του χαρακτηρισμού της χρονιάς, είναι σαφές πως η λέξη «αποτυχημένη» κυριαρχεί. Λόγω της χρονικής περιόδου και με τις σκέψεις στο ερχόμενο φθινόπωρο όταν ο Αρης δεν θα ταξιδεύει τους φίλους του στο όραμα της περαιτέρω ευρωπαϊκής διάκρισης. Εξάλλου, από τις θαυμάσιες ημέρες στη Μαδρίτη ή στο Κλεάνθης Βικελίδης, έχουν ήδη περάσει κοντά πέντε μήνες, οπότε οι μνήμες είναι κομμάτι σκονισμένες.

Είναι αλήθεια πάντως ότι ο Αρης αποδείχθηκε αδύναμος να κουβαλήσει δύο καρπούζια. Τα οποία μάλιστα ήταν. υπέρβαρα. Από τη μία πλευρά οι μάχες με ομάδες υψηλού επιπέδου και από την άλλη, η χαλιναγώγηση σε ένα πρωτάθλημα στο οποίο δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Ο Αρης ήταν αδύνατος σε όλους τους τομείς. Εντός και εκτός των τεσσάρων γραμμών. Και δεν μπορούσε να προστατέψει τον εαυτό του, παρά τη δυναμική του. Αγωνιστικά πάντως του κόστισαν συγκεκριμένα πράγματα.Οι βαθμοί που πετάχτηκαν...Στη λίστα των εκτός έδρας αγώνων, υπάρχουν τουλάχιστον τρεις στους οποίους οι «κίτρινοι» κυριολεκτικά αυτοκτόνησαν. Ξεκινώντας από την ήττα στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο όπου  δέχθηκαν γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας. Απέναντι στον Πανσερραϊκό στις Σέρρες, οι Θεσσαλονικείς πραγματοποίησαν ίσως την χειρότερη φετινή εμφάνισή τους με φυσικό επακόλουθο την ήττα, για να φθάσουμε στο ΑΕΛ FC Arena όπου ο Αρης δέχθηκε γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (σ. σ. είχε σκοράρει ένα λεπτό νωρίτερα) με αποτέλεσμα να παραχωρήσει ισοπαλία. Μόνο από τους συγκεκριμένους αγώνες, αν οι Θεσσαλονικείς ήταν τουλάχιστον προσεκτικοί στα τελευταία λεπτά των αγώνων, θα έπαιρναν τουλάχιστον πέντε βαθμούς.Τα «χαρακίρια» στο ΧαριλάουΚαι η συγκεκριμένη λίστα είναι ιδιαίτερα πλούσια. Δίχως μάλιστα να συμπεριλάβουμε τις ήττες από ΑΕΚ, Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Ούτε ακόμη την ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ. Οι «κίτρινοι» σε τουλάχιστον τέσσερις αγώνες όχι μόνο δεν πήραν το μάξιμουμ των 12 βαθμών, αλλά περιορίστηκαν μόλις σε έναν βαθμό. Κι αυτός ήρθε από την ισοπαλία με την Λάρισα (1-1). Αντιθέτως, κατάφεραν να χάσουν από τη Ξάνθη (0-2), από τον Πανιώνιο (0-2) και από τον Ηρακλή (0-1). Και σε αυτή τη περίπτωση, αν ο Αρης έπαιρνε τουλάχιστον τις ισοπαλίες, θα είχε επιπλέον τρεις βαθμούς. Πέραν ασφαλώς ότι μια ομάδα που θέλει να εξασφαλίσει θέση στα πλέι οφ, αυτά τα παιχνίδια είναι υποχρεωμένη να τα κερδίσει.Μικρό ρόστερ, μεγάλες υποχρεώσειςΑποδείχθηκε ότι το ρόστερ του Αρη δεν ήταν επαρκές για να αντέξει το βάρος των ευθυνών της συ