Όγδοη και φαρμακερή!

Δραματική πρόκριση σε βάρος της Λίνφιλντ για την Ξάνθη, η οποία πέτυχε την πρώτη της ιστορική νίκη (2-1) στο όγδοο παιχνίδι της στην Ευρώπη. Οι "ακρίτες" ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα στο Μπέλφαστ, προηγήθηκαν με το γκολ του εκπληκτικού Μαρσελίνιο, ωστόσο η αδικαιολόγητη αποβολή του Φλίσκα, επηρέασε την ομάδα στη συνέχεια του αγώνα. Η πρόκριση ήρθε στην παράταση, όπου παρά την ισοφάριση της Λίνφιλντ με το γκολ
του Γκολτ, η Ξάνθη αντέδρασε και με το δεύτερο γκολ του Μαρσελίνιο πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση. Εκτός του Μαρσελίνιο πολύ καλός ήταν και ο Ντιέ ο οποίος έτρεχε για όλη την ομάδα στο κέντρο. Επόμενος αντίπαλος η Σταντάρ Λιέγης (1/8).Η Ξάνθη μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι, χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει φάσεις μπροστά στην εστία της Λίνφιλντ, επιτρέποντας παράλληλα στην αντίπαλό της να πάρει τα ηνία του αγώνα. Παρόλα αυτά και οι Βορειοϊρλανδοί δεν μπορούσαν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Κυριακίδη, παρά μόνο με μια κεφαλιά του Λόουρι στο 8ο λεπτό την οποία εξουδετέρωσε εύκολα ο Έλληνας τερματοφύλακας. Στο 24' η Ξάνθη δημιούργησε την πρώτη της καλή ευκαιρία, με τον Μαρίν να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αναγκάζοντας τον Τάφι να διώξει με δυσκολία. Την επόμενη φορά όμως η Ξάνθη δεν θα αστοχούσε.Στο 27' ο Ο Μαρσελίνιο από διαγώνια θέση μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, μετά από πάσα του Μάνταλου, και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα για την Ξάνθη.Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η "ακρίτες" πήραν τα ηνία του αγώνα, με τους γηπεδούχους να χτυπούν στις αντεπιθέσεις και να απειλούν μόνο με μακρυνά σουτ. Στο 39' η Λίνφιλντ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Τόμπσον να παίρνει την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Κυριακίδη.Κι ενώ το παιχνίδι κυλούσε καλά για την ελληνική ομάδα, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45', ο Φλίσκας έκανε αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον Κάρβιλ και αντίκρισε (δίκαια) την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη μπήκε στο γήπεδο για να διαχειριστεί το υπέρ της 1-0 σε συνδυασμό με το αριθμητικό της μειονέκτημα. Οι Βορειοϊρλανδοί με τη σειρά τους πήραν τα ηνία του αγώνα χωρίς ωστόσο να μπορούν να απειλήσουν την ελληνική ομάδα. Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, παρά μόνο μια άστοχη κεφαλιά του Λόουρι στο 51' από καλή θέση που πέρασε έξω, ενώ η Ξάνθη απείλησε με το καλοεκτελεσμένο φάουλ του Ντιέ στο 75' που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Τάφι.Στο 84' η Λίνφιλντ έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Μακάλιστερ να επωφελείται από το λάθος του Βάλλα και να πλασάρει, ωστόσο ο Έλληνας αμυντικός έδιωξε τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή διορθώνοντας το λάθος του. Έξι λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά της Ξάνθης να χάσει μεγάλη ευκαιρία, με το Βασιλακάκη να πιάνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή στέλνοντας όμως τη μπάλα άουτ, και το παιχνίδι μοιραία οδηγήθηκε στην παράταση.Το ημίωρο της παράτασης ξεκίνησε με τον προπονητή της Ξάνθης, Νίκο Καραγεωργίου, να αποσύρει το Βασιλακάκη βάζοντας στη θέση του τον αμυντικογενή Γκοχούρι σε μια κίνηση για να κρατήσει το μηδέν. Ωστόσο ένα λεπτό αργότερα είδε την τύχη να του γυρνάει την πλάτη, καθώς ο Γκολτ σούταρε ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι, δίνοντας σκορ πρόκρισης στην ομάδα του. (1-1)Παρά την ψυχρολουσία της ισοφάρισης, και με δεδομένο ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, η Ξάνθη πίεσε και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιέ (με τον Ντάφι να αποκρούει με γροθιές). Κι εκεί που οι βορειοϊρλανδοί θεώρησαν ότι το ματς είχε τελειώσει, ήρθε και πάλι ο Μαρσελίνιο για να φέρει τα πάνω-κάτω στον αγώνα, καθώς με νέο εκπληκτικό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα και τους "ακρίτες" στα ουράνια. Παρά τις προσπάθειες των παικτών της Λίνφιλντ για ισοφάριση, η Ξάνθη δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την ελληνική ομάδα θριαμβεύτρια, περνώντας στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, εκεί όπου περιμένει η βέλγικη Σταντάρ Λιέγης.Λίνφιλντ: Τάφεϊ, Μπ. Μπερνς (Μακόλ 91'), Α. Μπερνς (Μακάλιστερ 70'), Γουάρντ, Κλαρκ, Έρβιν, Γκολτ, Λόουρι, Νόουλς (Μάλγκριου 46'), Τόμσον, ΚάρβιλΞάνθη: Κυριακίδης, Παΐτο, Κομεσίδης, Βάλλας, Γούτας, Μαρσελίνιο, Βασιλακάκης (Γκοχούρι 98'), Μάνταλος (Μπαξεβανίδης 56'), Φλίσκας, Μαρίν (Μπέρτος 57'), Ντιέ