Νίκησε και την Καλαμαριά και πάει με... αέρα κόντρα στη Μέταλιστ

Χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση και με αρκετούς νέους παίκτες στη σύνθεσή του, που δεν είχαν αγωνιστεί απέναντι στη Νις, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-1 τον Απόλλωνα στην Καλαμαριά στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι πριν τη πρώτη μάχη με τη Μέταλιστ. Από τη μέση και μπροστά οι παίκτες του Δικεφάλου είχαν καλή απόδοση, με κορυφαίους τους Γκαρσία, Λόρενς, Ολίσε και Κάτσε.Ο Στέφενς παρέταξε τον ΠΑΟΚ
με διάταξη 4-4-2, με τον Χακόμπο κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα αριστερά ο Σπυρόπουλος, δεξιά ο Σκόνδρας, στο κέντρο οι Τζανδράρης και Κατσικάς. Αμυντικά χαφ ο Κάτσε με τον Γκαρσία, έχοντας στα δεξιά τον Λόρενς, αριστερά τον Ολίσε, ενώ επιθετικό δίδυμο ήταν ο Γιάννου με τον ΑΘανασιάδη.Ο Δικέφαλος χωρίς να πιάσει κάποια σπουδαία απόδοση, προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο με γκολ του Ολίσε. Μετά το 15', ανέβασε την απόδοση του και στην πρώτη του σοβαρή ευκαιρία σκόραρε με τον Λιβεριανός. Σε άλλη μια φάση ο Λιβεριανός έχασε ένα φαινομενικά εύκολο γκολ, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν έχει απειληθεί καθόλου από τον Απόλλωνα.Το γκολ προήλθε από κλέψιμο του Γκαρσία στο κέντρο, αυτός πάσαρε κάθετα στον Αθανασιάδη, που έβγαλε στον Ολίσε, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχή κάνοντας το 1-0 στο 21ο λεπτό. Στο 33' ο ίδιος παίκτης από ασίστ του Σκόνδρα βγήκε σε θέση βολής, αλλά σούταρε πάνω στον γκολκίπερ της Καλαμαριάς.Ο Δικέφαλος διπλασίασε τα τέρματά του στο 53ο λεπτό, μετά από εξαιρετική συνεργασία. Ο Γκαρσία βρίσκει τον Σκόνδρα στην περιοχή, αυτός με το κεφάλι πασάρει στον Λόρενς, με τον Ιρλανδό να σουτάρει στην κίνηση στην απέναντι γωνία και σκοράρει γράφοντας το 2-0 για τον ΠΑΟΚ.Οι πολλές αλλαγές που έγιναν από τους δύο προπονητές έριξαν τον ρυθμό του αγώνα, με τον Απόλλων στο τελευταίο δεκάλεπτο να ψάχνει το γκολ της τιμής, το οποίο δεν πέτυχε στο 81' ο Προβατίδης (απέκρουσε ο Χακόμπο), αλλά το κατάφερε στο 89' ο Μωυσίδης με κεφαλιά, ύστερα από γύρισμα του Καππία, κάνοντας το 1-2.Aπόλλων: Βαλσαμάκης (Καρατζιοβαλής 46΄), Πιτσόκος (Σακκάς 63΄), Λιόνης (Κτιστόπουλος 65΄), Κισκαμπάνης (Λουϊζίδης 81΄) Καπίας, Βέργος (Βέντζιος 65΄), Μυλώσης (Αλμπάνης 46), Πασιαλής (Δρόσος 46΄), Μανουσαρίδης (Μωϋσίδης 60΄), Ναλμπάντης (Προβατίδης 56΄), Λι (Γκουγκουλιάς 46΄).ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Σκόνδρας (Νέτσιντ 62΄), Σπυρόπουλος (Ποζατζίδης 62΄), Τζανδάρης, Κατσικάς, Γκαρσία (Πόποβιτς 62΄), Κάτσε, Λόρενς (Κωνσταντινίδης 62΄), Ολίσε (Δεληγιαννίδης 62΄), Γιάννου, Αθανασιάδης (Πέλκας 46΄).