Ο Τουρέ την οδηγεί στον τίτλο

17:32 6/5/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η Σίτι μπήκε πιο δυνατά και είχε δύο καλές στιγμές στο 11' με τον Κρουλ να αποκρούει το σουτ του Σίλβα και στο 17' να πράτει το ίδιο σε προσπάθεια του Αγουέρο.Η Νιούκαστλ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 34' όταν ο Γκουντιέρες έκλεψε στην μεσαία γραμμή και έβγαλε στον Ντεμπά Μπα, που σούταρε, ο Κλισί έβαλε σωτήρια την προβολή, με τον Μπεν Αρφά να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να σουτάρει δυνατά αναγκάζοντας τον Χαρτ σε καθοριστική επέμβαση κρατώντας το μηδέν για την εστία του. Ο Ντεμπά Μπα στο 40' είχε κεφαλιά λίγο πάνω από
τα δοκάρια.Το ημίχρονο βγήκε με μεγάλη φάση για την Σίτι. Πιο συγκεκριμένα, στο 41', ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ της Νιούκαστλ, ο Μπάρι έκανε το σουτ, με τον Σαντόν σαν... από μηχανής Θεός να διώχνει πάνω στη γραμμή. Ετσι, το 0-0 παρέμεινε στο πρώτο 45λεπτο.Στο δεύτερο μέρος έπρεπε να φτάσουμε στο 64' για να δούμε κάποια καλή στιγμή στον αγώνα. Αυτή ανήκε στη Νιούκαστλ. Ο Μπεν Αρφά απέφυγε με ωραίο τρόπο τον Κλισί, αλλά σούταρε λίγο άουτ από την αριστερή γωνία του Χαρτ.Οι καλές φάσεις δεν απουσίαζαν, αυτό που έλειπε, όμως ήταν το γκολ. Αυτό ήρθε στο 70ό λεπτό και ήταν για την Σίτι. Ενα γκολ-μισός τίτλος. Ο Γιάγια Τουρέ έπαιξε το ένα-δύο με τον Αγουέρο λίγα μέτρα έξω από την περιοχή και με έξυπνο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κρουλ κάνοντας το 0-1 για την Σίτι!Από εκείνο το σημείο το παιχνίδι έγινε... ροκ. Η Νιούκαστλ ανοίχτηκε για να ισοφαρίσει και η Σίτι έψαχνε στην κόντρα το δεύτερο γκολ για να σφραγίσει τη νίκη της. Στο 75' ο Αγουέρο βγήκε τετ α τετ με τον γκολκίπερ της Νιούκαστλ, όμως πλάσαρε μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε στο 78' με τον Σισέ να πιάνει κεφαλιά λίγα εκατοστά έξω από την αριστερή γωνία του Χαρτ. Ο Τουρέ στο 82' τον... μιμήθηκε με κεφαλιά, ενώ στο 84' ο Αγουέρο σε κενή εστία σούταρε, η μπάλα βρήκε και λίγο στον Κρόουλ και πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια και κόρνερ...Τελικά, οι Πολίτες στο 89' έκαναν το 0-2 και πάλι με τον Γιάγια Τουρέ, ο οποίος υποδέχθηκε την μπάλα από τον Κλισί και από θέση φορ με άψογο πλασέ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και αυτά της ομάδας του αγκαλιάζοντας τον τίτλο. Στις καθυστερήσεις ο Ντεμπά Μπα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χαρτ για να μειώσει για τη Νιούκαστλ.