Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Καβάλα 78-72 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο διεθνές τουρνουά της Καβάλας

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε της Καβάλας με 78-72 στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας και κατέκτησε την πρώτη θέση στο διεθνές τουρνουά της Καβάλας.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 21-15 αλλά στο δεύτερο οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι αυτοί με 3 πόντους (40-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τον ΠΑΟΚ

να παίρνει τελικά τον έλεγχο του αγώνα στα μέσα της 4ης περιόδου και τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Για τον ΠΑΟΚ απουσίαζε ο Λάζαρος Παπαδόπουλος λόγω ενοχλήσεων από ένα ελαφρύ διάστρεμμα που υπέστη στη χθεσινή αναμέτρηση απέναντι στην Τσέρνο Μόρε.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 40-37, 57-57, 72-78

Καβάλα: Στραντ, Παλάθιο, 26 (2), Κοστόφ 2, Χαφ 8 (1), Λιούις 4, Σίμτσακ 12, Στεφανίδης 6, Σίμονς 10, Γεωργάκης, Τζόροβιτς 4, Καραποστόλου.

ΠΑΟΚ: Γκρέι 10 (1), Μακ Γκραθ 5 (1), Καλαμπάκας, Δέδας 5 (1), Σιμς 24, Mάρσαλ 14 (2), Αποστολίδης, Γκετσέφσκι 7, Κ