Ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα τον Πανελλήνιο με 88-58 και έκανε το 1-0 στην ημιτελική φάση των πλέι οφ

Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την εξαιρετική του αγωνιστική κατάσταση και δια περιπάτου άνοιξε το σκορ στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ. Οι πράσινοι πρόσφεραν για ακόμα μία φορά σπουδαίο θέαμα σε όσους έκαναν τον κόπο να βρεθούν στο ΟΑΚΑ και νίκησε τον Πανελλήνιο με το επιβλητικό 88-58. Πλέον χρειάζεται άλλες δύο νίκες ούτως ώστε να προκριθεί στον τελικό και ευελπιστεί πως την Τρίτη (18/5) στην Κυψέλη θα πραγματοποιήσει

ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο του.

Σούπερ Μήτσος και περιφέρειαΗ αγωνιστική απραξία των δύο ομάδων φάνηκε να επηρεάζει μόνο τον Πανελλήνιο. Οι Ολυμπιονίκες μπήκαν μουδιασμένα και ο Παναθηναϊκός δεν άφησε την ευκαιρία που του δόθηκε ανεκμετάλλευτη. Προηγήθηκε γρήγορα-γρήγορα με 9-0 και έχοντας ηγέτη στο σκοράρισμα τον Δημήτρη Διαμαντίδη αύξησε τη διαφορά ακόμα περισσότερο δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου (18-5).

Το τριφύλλι δεν σταμάτησε εκεί, ενώ ακόμα και όταν αστοχούσε φρόντιζε να κερδίζει τα επιθετικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα ν