Ο Παναθηναϊκός με το 15ο γκολ του Λέτο νίκησε 1-0 την Κέρκυρα

19:13 8/1/2012 - Πηγή: Sport.gr

Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο μόνο για 15 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 την Κέρκυρα στο ΟΑΚΑ, με τον Σεμπάστιαν Λέτο να είναι ο σκόρερ και να φτάνει τα 15 γκολ στο πρωτάθλημα, αξιοποιώντας την 4η φετινή ασίστ του Σίλβα

Κλέιτον. Οι πράσινοι με πολλές απουσίες στην σύνθεσή τους και έχοντας την Τετάρτη το ματς του Κυπέλλου με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη έπαιξαν όσο χρειάστηκε για να φτάσουν στους τρεις βαθμούς, δίχως να ανεβάσουν στροφές. Καλή παρουσία είχε ο Βιτόλο, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα ο Καρνέζης από τους Φαίακες, που ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν να κηνυγήσουν κάτι καλύτερο...

Πολλά νέα πρόσωπα ο ΠΑΟ
Οι πολλές απουσίες που αντιμετώπιζε ο Φερέιρα ανάγκασαν τον Πορτογάλο να προχωρήσει σε αρκετές αλλαγές στο βασικό σχήμα. Ετσι, ο Καρνέζης ήταν κάτω από τα δοκάρια με τους Μπιέρσμιρ και Καντέ στο κέντρο της άμυνας, τους Βύντρα και Σπυρόπουλο στα δύο άκρα, τους Σιμάο και Βιτόλο αμυντικά χαφ, τον Μαυρία αριστερά, τον Ζεκά δεξιά και στην επίθεση στους Λέτο και Κλέιτον.

Μια αλλαγή οι Φαίακες
Στην αντίπερα όχθη, ο Γκράθια παρέταξε την Κέρκυρα με μόλις μια αλλαγή σε σχέση με το ματς με τον Αρη, αφού τη θέση του τραυματία Μίχου πήρε ο Σακελλαρίου. Ετσι, ο Γκαλίνοβιτς ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Γκουστάβο, Μαϊστόροβιτς, Βέντσελ, Σακελλαρίου στην άμυνα, τους Οσμάν και Γραμμόζη αμυντικά χαφ, τους Γιάντση, Αγρίτη, Ιωάννου μπροστά τους και τον Μαρτίν στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Γκαλίνοβιτς σταμάτησε Κλέιτον, Μαυρία, Ζεκά
Μετά το πρώτο αναγνωριστικό τέταρτο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και έψαξε το γκολ. Στο 18' είχε διπλή χαμένη ευκαιρία με τον Κλέιτον (έπαιξε ωραία το "ένα-δύο" με τον Μαυρία), ο οποίος αρχικά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκαλίνοβιτς και εν συνεχεία ο Μαϊστόροβιτς με προβολή έσωσε την ανυπεράσπιστη εστία της Κέρκυρας! Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαυρίας μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ, αλλά και πάλι ο Γκαλίνοβιτς αποσόβησε τον κίνδυνο αποκρούοντας σε κόρνερ.

Ο Κλέιτον χάρισε το... 15ο του Λέτο
Η πίεση των πρασίνων απέφερε καρπούς στο 23', με τον Βιτόλο να βγάζει μπαλιά στον Κλέιτον, που έφυγε από κανονική θέση, αφού τον κάλυπτε ο Μαϊστόροβιτς, με τον Βραζιλιάνο θέλοντας να σιγουρέψει το γκολ να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Λέτο, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 1-0 για το Τριφύλλι. Οι πράσινοι είχαν μια ακόμη φάση με τον Ζεκά στο 26', με τον Γκαλίνοβιτς να λέει "όχι".

Ανέβηκαν οι νησιώτες
Μετά το μισάωρο, η Κέρκυρα ανέβασε στροφές και άρχισε να γίνεται απειλητική, αφού το δίδυμο (Καντέ-Μπιέρσμιρ) στο κέντρο της άμυνας των πρασίνων είχε και πάλι προβλήματα, με τους Μαρτίν, Ιωάννου και Αγρίτη να κάνουν κάποιες φάσεις, που, πάντως δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Καρνέζη. Με αυτά και με αυτά, ο Παναθηναϊκός πήγε προηγούμενος 1-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα...

Επεσε ο ρυθμός στο β' μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να έχει μεν την υπεροχή, αλλά να μην κυνηγάει με...πάθος το δεύτερο γκολ, την Κέρκυρα να θέλε