Ο παλιός... κακός ΠΑΟ

10:33 4/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Τον παλιό... κακό του εαυτό θυμήθηκε ο Παναθηναϊκός στην Κωνσταντινούπολη και παραδόθηκε άνευ όρων στην Εφές, στην οποία επέτρεψε να μετατρέψει σε περίπατο το ματς.Η κακή περιφερειακή άμυνα επέτρεψε στην Εφές να βρει από νωρίς ρυθμό κι αν δεν υπήρχε ο Μάικ Μπράμος, οι πράσινοι θα είχαν χάσει την επαφή τους με το σκορ από την πρώτη κιόλας περίοδο.Ενας... κούκος, όμως, δεν φέρνει την άνοιξη και ο κακός Παναθηναϊκός
πλήρωσε τα λάθη του στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο, στις οποίες η Εφές έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και καθάρισε το ματς.Η αστοχία του Καπόνο, σε συνδυασμό με την κυριαρχία των ψηλών της Εφές σε άμυνα και επίθεση, άφησαν τους πράσινους... θεατές στο ματς.Διαφορά 21 πόντων ήταν αδύνατο να καλυφθεί στην τελευταία περίοδο και ο Παναθηναϊκός προσπάθησε απλώς να αποφύγει μία πολύ βαριά ήττα. Τελικά, τα κατάφερε χάρη στον Σχορτσανίτη και σίγουρα το -14 (64-78)... κολακεύει την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.Μπορεί λοιπόν οι πράσινοι να έριξαν τη διαφορά σε επίπεδα που είναι δυνατό να καλύψουν στο ματς του δευτέρου γύρου στο ΟΑΚΑ, αλλά αυτό δεν μπορεί να κρύψει τις αδυναμίες της ομάδας στο παρκέ.Σίγουρα, η απουσία του Διαμαντίδη έπαιξε το ρόλο της, αλλά είναι δεδομένο πως ο Παναθηναϊκός χρειάζεται να δουλέψει πολύ, τόσο στο αμυντικό, όσο και στο επιθετικό κομμάτι, για να μπορέσει να πάρει τις νίκες που χρειάζεται ώστε να φτάσει στα πλέι οφ της διοργάνωσης.