Ο Ολυμπιακός νίκησε την Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ με 77-63 στο δεύτερο φιλικό

Με τους κοντούς να δημιουργούν και του ψηλούς να σκοράρουν, ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Φενέμπαχτσέ/Ούλκερ με σκορ 77-63. Η νίκη αλλά κυρίως ο τρόπος με τον οποίο ήρθε αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς πως ο αντίπαλος του αγωνίζεται στην Ευρωλίγκα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά για τους Πειραιώτες οι οποίοι πήραν προβάδισμα 6 πόντων (10-4) αλλά γρήγορα η Ούλκερ ισοφάρισε (12-12). Το δεκάλεπτο τελικά να βρήκε κοντά

τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά για 1 πόντο (19-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά χάρις σε ένα σερί 11-0 που έκανε το σκορ 35-24.Μέχρι εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό ο Βασίλης Σπανούλης. Το ημίχρονο τελείωσε στο +13 με τον Κώστα Παπανικολάου να έχει κλέψει μέχρι εκείνο το σημείο τις εντυπώσεις.