Στο 1-1 έμειναν Ρούμπιν Καζάν και Μπαρτσελόνα στη Ρωσία για τον όμιλο του Παναθηναϊκού

Σε κακό δαίμονα της Μπαρτσελόνα αποδεικνύεται η Ρούμπιν Καζάν. Μετά την περσινή της νίκη στο Καμπ Νου, η Πρωταθλήτρια Ρωσίας υποχρέωσε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τους μπλαουγκράνα σε ισοπαλία στο Τσεντράλνι, αυτή τη φορά με 1-1, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου του Champions League στον οποίο συμμετέχει και ο Παναθηναϊκός. Και

τα δύο γκολ σημειώθηκαν με πέναλτι, ενώ στην αγωνιστική δράση επέστρεψε ο Λιονέλ Μέσι.

Δυσκολίες απέναντι στο... τείχος!Ο Πεπ Γκουαρντιόλα δεν ήθελε να επιβαρύνει τον Λιονέλ Μέσι ο οποίος, μπορεί να επέστρεψε νωρίτερα από το αναμενόμενο μετά τον τραυματισμό του, αλλά ο τεχνικός των μπλαουγκράνα έκρινε ότι δεν είναι έτοιμος να βγάλει 90λεπτο, αφήνοντάς τον αρχικά στον πάγκο.

Επιφυλακτικοί εμφανίστηκαν στα πρώτα λεπτά και οι συμπαίκτες του αργεντίνου που δυσκολεύονταν να διασπάσουν τη... θωρακισμένη άμυνα των γηπεδούχων, περιμένοντας εμπνεύσεις όπως αυτή του Βίγια στο 13ο λεπτό, όταν έβγαλε την κάθετη πάσα στον Πέδρο αφήνοντ