Ο Ολυμπιακός νίκησε 80-69 τον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α1

21:08 4/1/2012 - Πηγή: Sport.gr

Γκετσεβίτσιους και Γλυνιαδάκης καλύψαν επάξια τις απουσίες των Σπανούλη και Παπαδόπουλου, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να περάσει νικηφόρα από το κλεισό της Νέας Σμύρνης. Ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά οι ερυθρόλευκοι και με την πολύτιμη συνδρομή του Γιώργου Πρίντεζη κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 80-69 απέναντι στον μαχητικό Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α1.

Ο Ολυμπιακός

ξεκίνησε καλά το ματς και κατάφερε να επιβάλλει το δικό του ρυθμό από τα πρώτα λετπά. Λούκας και Πρίντεζης έκαναν καλή δουλειά στην επίθεση, ενώ από την άλλη πλευρά ο Πανιώνιος είχε εμφανές πρόβλημα στο να βάλει την μπάλα στο καλάθι.

Κάπως έτσι εξηγείται και το γρήγορο 12-4 των ερυθρόλευκων, οι οποίοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ, μέχρι και το τέλος της πρώτης περίοδου. Οσο για τον Πανιώνιο ήταν τυχερός που είχε τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς σε καλή μέρα, καθώς αυτός τον κράτησε κοντά στο σκορ (23-17).

Ο νεαρός άσος των κυανέρυθρων αποτελούσε τη μοναδική αξιόπιστη λύση στην επίθεση και με τα δικά του καλάθια ο Πανιώνιος κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (24-26), με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός, παρότι του έλειπε ο Βασίλης Σπανούλης, δεν έχασε, πάντως, τη συγκέντρωσή του. Βρήκε κάποια σουτ με τον Γκετσεβίτσιους, ενώ και ο Γλυνιαδάκης έδωσε λύσεις σε δύσκολα σημεία. Ετσι, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 41-34.

H καλή εμφάνιση του Γλυνιαδάκη, σε συνδυασμό με τα εύστοχα σουτ του Γκετσεβίτσιους, κράτησαν τον Ολυμπιακόμπροστά στο σκορ και στην τρίτη περίοδο, αν και ο Πανιώνιος είχε βελτιώσει αισθητά την απόδοσή του. Η διαφορά ήταν στους έξι πόντους (56-62) και ασφαλώς το ματς είχε... ψωμί ενόψει και της τελευταίας περιόδου.

Η επιστροφή του Γλυνιαδάκη στο παρκέ επέτρεψε στους ερυθρόλευκους να περάσουν και πάλι την μπάλα κοντά στο καλάθι, γεγονός που λειτούργησε ασφαλώς υπέρ τους. Με τη βοήθεια του κόσμου του, όμως, ο Πανιώνιος αύξησε την πίεσή του στην περιφέρεια και οδήγησε σε λάθη τους παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς, με αποτέλεσμα η διαφορά να μειώσει σε 63-68, πέντε λεπτά πριν από το φινάλε.

Γκετσεβίτσιους και Πρίντεζης, όμως, σημείωσαν δύο συνεχόμενα τρίποντα που έφεραν τον Ολυμπιακό στο +10 (76-66) και τον έχρισαν φαβορί για τη νίκη, καθώς απέμεναν κάτι περισσότερο από δύο λεπτά. Σε αυτά, ο Σλούκας έβαλε τη δικιά του πινελιά στο ματς και οι ερυθρόλευκοι πήραν το διπλό στη Νέα Σμύρνη με 80-69.