Ο Κουντίν κυριάρχησε στο Σπάρταθλον

Ο ιταλός Ιβαν Κουντίν αναδείχθηκε νικητής στο "28ο Σπάρταθλον 2010", σημειώνοντας τον έβδομο καλύτερο χρόνο (23 ώρες 03΄.06΄΄). Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στη διαδρομή Αθήνα-Σπάρτη απόστασης 246 χλμ. με τη συμμετοχή 325 αθλητών και αθλητριών από 32 χώρες, αριθμός ρεκόρ για την διοργάνωση.

Τον καλύτερο χρόνο από τους έλληνες σημείωσε ο Στέργιος

Αναστασιάδης, ο οποίος τερμάτισε 10ος με 29 ώρες 03΄.14΄΄. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Δημήτρης Πετρολιάγκης που κατέλαβε την 19η θέση με χρόνο 30:34΄.26΄΄, ενώ 25ος ήταν ο Γιώργος Κουτσιούκος, με 31:41΄.38΄΄.

Πρώτη γυναίκα και 14η στην κατάταξη τερματισμού, ήταν η Έμιλυ Γκέλντερ από την Βρετανία, με χρόνο 30 ώρες 17΄.03΄΄, ενώ στην 30η θέση βρέθηκε η δεύτερη γυναίκα, Μασούμι Γιοσιμούρα από την Ιαπωνία με χρόνο 32:32΄.41΄΄.

"Αφιερώνω τη νίκη στην οικογένεια μου, στους Ιταλούς συναθλητές μου που με βοήθησαν και ιδιαίτερα στη μνήμη του 27χρονου φίλου της αδελφής μου που έφυγε από τη ζωή στις αρχές του χρ