Ο Δικέφαλος νίκησε τον ΠΑΟ και πετάει στα... αστέρια

Δύο αλλαγές ο ΜπόλονιΜε δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα του Περιστερίου με τον Ατρόμητο, παρέταξε τον ΠΑΟΚ ο Λάσλο Μπόλονι, καθώς έδωσε φανέλα βασικού στους Ιβιτς και Γεωργιάδη αντί των Φωτάκη και Λίνο. Ο Χαλκιάς ήταν κάτω από τα γκολπόστ , με τους Ετό, Μαλεζά, Τσιρίλο, Σταφυλλίδη στην άμυνα, τους Γκαρσία, Λάζαρ αμυντικά χαφ, με τον Ιβιτς σε ελεύθερο
ρόλο πίσω από τον Αθανασιάδη και τους Γεωργιάδη, Σαλπιγγίδη στα άκρα.Αλλαξε τη μισή ενδεκάδα ο ΦερέιραΣτην αντίπερα όχθη, ο Ζεσουάλδο Φερέιρα κατέβασε τον Παναθηναϊκό αλλάζοντας σχεδόν την μισή του ενδεκάδα σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ. Βέβαια, αρχικά είχε σχεδιάσει τέσσερις αλλαγές, η πέμπτη προέκυψε λίγο πριν την έναρξη του ματς, όταν ο Σεϊταρίδης τραυματίστηκε στην προθέρμανση και τη θέση του στην 11άδα πήρε ο Μαρίνος ως δεξί μπακ. Ο Καρνέζης ήταν στο τέρμα, με τους Μπουμσόνγκ-Καντέ στο κέντρο της άμυνας και τον Βύντρα στο αριστερό άκρο. Οι Σιμάο, Βιτόλο ήταν αμυντικά χαφ με τον Κατσουράνη μπροστά τους και τριάδα μπροστά τους Κουίνσι, Κλέιτον, Ζεκά, δηλαδή δίχως καθαρόαιμο επιθετικό.Απείλησε πρώτος ο ΠΑΟ, μετά τον πήρε... παραμάζωμα ο ΠΑΟΚΟι πράσινοι είχαν ένα καλό τέταρτο στον αγώνα, με τον Κατσουράνη να χάνει ευκαιρία στο 9' με δυνατό σουτ εκτός περιοχής που απέκρουσε με δυσκολία ο Χαλκιάς. Πέραν αυτού, όμως ουδέν... Ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία και με κορυφαίο τον νεαρό Σταφυλλίδη, που... αλώνιζε δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Τριφυλλιού. Σε μία τέτοια ήρθε και το γκολ, από σέντρα-σουτ του Σταφυλλίδη και πλασέ του Σαλπιγγίδη στο 32', που έκανε το 1-0. Ο Δικέφαλος πέτυχε κι άλλο τέρμα στο 40' με τον Αθανασιάδη, όμως ο σκόρερ ήταν ελάχιστα πιο μπροστά από τον Μπουμσόνγκ και ορθά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.Ενίσχυσε την επίθεση ο ΦερέιραΣτο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ έδωσε χώρο στον Παναθηναϊκό, ο οποίος ναι μεν είχε την κατοχή, πλην όμως δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Χαλκιά. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Χριστοδουλόπουλος πέρασε στη θέση του Μαρίνου, με τον Λάζαρο να πηγαίνει στο δεξί φτερό και τον Ζεκά να οπισθοχωρεί δεξί μπακ. Στο 70' ο Φερέιρα αποφάσισε να βάλει κλασικό σέντερ φορ στο ματς ρίχνοντας στο τερέν τον Τοτσέ και αποσύροντας τον Σιμάο, με τον Κατσουράνη να οπισθοχωρεί δίπλα στον Βιτόλο. Εξι λεπτά αργότερα, ο Μπόλονι προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή βάζοντας τον Φωτάκη αντί του Ιβιτς, ενώ στο 80' ο Φερέιρα έκλεισε τις αλλαγές του με τον Καραγκούνη αντί του Κλέιτον.Ευκαιρίες στο τέλος Ο Δικέφαλος είχε την καλύτερη στιγμή στο δεύτερο μέρος στο 83', όταν ο Γεωργιάδης έφυγε στην κόντρα, πάσαρε απέναντι στον Αθανασιάδη, που έστρωσε για τον Φωτάκη, ο οποίος σούταρε αναγκάζοντας τον Καρνέζη σε απόκρουση σε κόρνερ. Ο Μπόλονι στο 84' πέρασε τον Νιμανί αντί του Γεωργιάδη, με τον Γάλλο να κάνει χλιαρό σουτ με την είσοδό του στην αγκαλιά του Καρνέζη, ενώ ένα λεπτό αργότερα δυνατό σουτ του Φωτάκη απέκρουσε με γροθιές ο γκολκίπερ του Τριφυλλιού. Στο 89' ο κίπερ των πρασίνων μπλόκαρε το σουτ του Αθανασιάδη. Μοναδική φορά που απείλησε ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός στο δε