Ο Ατρόμητος πετάει, ο Αρης ψυχορραγεί

21:13 2/9/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Ατρόμητος με... φόρα από την παραλίγο ανατροπή της Ολλανδίας κόντρα στην Αλκμααρ, έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, έχοντας πολλές χαμένες ευκαιρίες κι ένα δοκάρι και επιβλήθηκε με 2-0 του Αρη στο Περιστέρι πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Στον αντίποδα, οι κίτρινοι, που διαμαρτύρονται για μια φάση πέναλτι (στο 2-0, αλλά ο Τάτος έχει ξεκινήσει από θέση οφσάιντ) πρέπει να αισθάνονται κι ευχαριστημένοι με το τελικό σκορ, αφού θα μπορούσαν να φύγουν με πολλά περισσότερα τέρματα στην πλάτη.
0/3 για τους Θεσσαλονικείς στο πρωτάθλημα, που με το... καλημέρα προβάλουν ως πρώτο φαβορί για υποβιβασμό!Τι κι αν ο Γιάννης Χατζηνικολάου άλλαξε τη μισή ομάδα κι ανακάτεψε την τράπουλα; Το αποτέλεσμα για τον Αρη ήταν το ίδιο με αυτά των πρώτων δύο αγωνιστικών. Οι Θεσσαλονικείς γνώρισαν την τρίτη τους ήττα στο πρωτάθλημα σε ισάριθμα ματς, χάνοντας τούτη τη φορά από τον πολύ ανώτερο Ατρόμητο στο Περιστέρι.Οι κυανόλευκοι που λίγο έλειψαν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή πριν λίγες μέρες στην Ολλανδία και να αποκλείσουν την Αλκμααρ μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ήδη στο ημίχρονο προηγούνταν με 2-0, έχοντας και την τύχη με το μέρος τους στη φάση του πρώτου τέρματος. Ωστόσο ήταν ανώτεροι και δίκαι προηγήθηκαν.Μόλις στο 13', ο Μπρίτο αφού πέρασε δύο αντιπάλους, βρήκε τον Ναπολεόνι μέσα στην περιοχή, ο επιθετικός των γηπεδούχων απέφυγε τον Διούδη, όμως το πλασέ που δοκίμασε από πλάγια θέση αριστερά κατέληξε άουτ. Στο 21' ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ. Υστερα από εκτέλεση κόρνερ του Πίτου Γκαρσία, ο Διούδης προσπάθησε να διώξει, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Ουντότζι και κατέληξε στα δίχτυα του Αρη για το 1-0.Οι Περιστεριώτες έψαξαν και δεύτερο γκολ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 26'. Από γύρισμα του Ναπολεόνι, ο Παπαδόπουλος προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα όμως αυτή κόντραρε στον Ηρακλή και απομακρύνθηκε. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, όμως σύμφωνα με το replay η μπάλα βρήκε στον ώμο του αμυντικού του Άρη.Οι Θεσσαλονικείς έκαναν αισθητή την παρουσία τους σε δύο φάσεις μέσα σ' ένα τρίλεπτο. Αρχικά στο 29', ο Τάτος έβγαλε την κάθετη μπαλιά και ο Αγγελούδης απέναντι από Τζενάμο επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 31' ο Σταυρόπουλος έβγαλε σε θέση βολής τον Ουντόντζι, ο τελευταίος επιχείρησε το σουτ από τα αριστερά της περιοχής, ο Τσενάμο έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε, διατηρώντας το μηδέν για την εστία του.Το ημίχρονο έκλεισε με δεύτερο γκολ για τον Ατρόμητο. Συγκεκριμένα, στο 38' ο Πίτου Γκαρσία έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Ναπολεόνι μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και με σουτ έκανε το 2-0 για τους Περιστεριώτες.Με την έναρξη του β' μέρους, στο 51' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία έφυγε μόλις άουτ από την εστία του Διούδη. Επτά λεπτά αργότερα, ο Μπρίτο έβγαλε τον Ναπολεόνι φάτσα με το άδειο τέρμα, αλλά ο Ιταλός... κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ! Οι Περιστεριώτες είχαν και δοκάρι στο 62'. Υστερα από κόρνερ του Πίτου Γκαρσία ο Ιγκλέσιας έπιασε την κεφαλιά, ο Διούδης με το ένα χέρι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Ο Αρης στο 64' ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Τάτου από τον Ταυλαρίδη, αλλά ο μέσος των κιτρίνων είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ. Βέβαια, ο διαιτητής ούτε οφσάιντ υπέδειξε ούτε πέναλτι... Επτά λεπτά αργότερα, οι κίτρινοι έχασαν καλή ευκαιρία για να ξαναμπουν στο ματς όταν ο Παπαδόπουλος έκανε την κάθετη για τον Μανιά, που έκανε το σουτ, αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι. To 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τον Ατρόμητο να κάνει σεφτέ και τον Αρη να μένει τελευταίος δίχως βαθμό μετά από 3 αγωνιστικές.Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Τσενάμο, Φυτανίδης, Γιαννούλης, Ταυλαρίδης (75’ Νάστος), Λαζαρίδης, Πίτου Γκαρσία, Ιγκλέσιας, Μπρίτο (83’ Δημούτσος), Ούμπιντες, Παπαδόπουλος (67’ Καραγκούνης), Ναπολέονι. Άρης (Γιάννης Χατζηνικολάου): Διούδης, Καραγκούνης (66’ Μανιάς), Κύργιας, Ηρακλής (72’ Καρασαλίδης), Τσουμάνης, Οικονομόπουλος (46’ Τριανταφυλλάκος), Παπαδόπουλος, Ουντότζι, Τάτος, Σταυρόπουλος, Αγγελούδης.