Ο Αρης τεσ-σάρωσε τον ΠΑΣ!

Ο Αρης πέταγε φωτιές στην επίθεση και φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ τον ΠΑΣ Γιάννενα στο πρώτο φιλικό των κίτρινων στο Ζέεφελντ. Σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Σακάτα, Σολτάνι, Τοπούζης και Νέτο, ενώ για τους τυπικά φιλοξενούμενος ο Κουέβας είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2. Το πρώτο ημίχρονο είχε περιορισμένη δράση μπροστά
από τις δύο εστίες , καθώς οι δύο τεχνικοί δοκίμασα διάφορα σχήματα και προέβησαν σε αρκετούς πειραματισμούς. Ο Αρης πάντως ευτύχησε να σκοράρει ενα γκολ στο 41' με τον Σακάτα να ευστοχεί από κοντινή αποστάση.Ακριβώς αντίθετη ήταν η εξέλιξη στο 2ο ημίχρονο, το οποίο τελείωσε με 4 γκολ να έχουν επιτευχθεί και από τις δύο ομάδες. Την αρχή έκανε η ομάδα του Σάκη Τσιώλη, με τον Σολτάνι να γράφει το 2-0 στο 49'. Ο ΠΑΣ ωστόσο είδε τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα στο 65' και ο Κουέβας δεν έχασε την ευκαιρία από τα 11 βήματα, διαμορφώντας το 1-2.Ο Αρης ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και 4' αργότερα σε φάση διαρκείας, που συμπεριελάμβανε διπλό δοκάρι του Λαζαρίδη, ανέβασε με τον Τοπούζη τον δείκτη του σκόρερ στο 3-1. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Νέτο με έυστοχη εκτέλεση στο 72', που διαμόρφωσε το τελικό 4-1.’ρης (Τσιώλης): Βελλίδης, Στράνο, Καζναφέρης, Παπαζαχαρίας, Λαζαρίδης, Οικονομόπουλος, Καντίδης, Τόχα, Πορτίγια, Σακάτα, Τσέζαρεκ (31΄ Βανγκέλι).ΠΑΣ Γιάννινα (Ντεμόλ): Φεγκρούς, Μπεσέρα, Κεϊτά, Ντάσιος, Πάντος, Κώτσιος, Λίλα, Πατσατζόγλου, Κυριάκος, Ντε Βινσέντι, Τζάνης.