Ο Αρης Λεμεσού ηττήθηκε με 0-3 από τη Δόξα και υποβιβάστηκε στη β’ κατηγορία

Αντίο στην α’ κατηγορία είπε ο Αρης Λεμεσού, που ηττήθηκε με 0-3 από τη Δόξα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ του κυπριακού πρωταθλήματος. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Κατωκοπιάς, που εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της, ήταν ο Ρομά, που πέτυχε και τα τρία γκολ. Με το ίδιο σκορ επικράτησε του Ερμή Αραδίππου η ΑΕ Πάφος, που και αυτή κλείδωσε την παραμονή στην κατηγορία.

Δόξα Κατωκοπιάς – Αρης

Λεμεσού 3-0 (44’, 69’, 87’ Ρομά)

Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο μέρος, με μοναδική καλή στιγμή το τέρμα του Ρομά στο 44ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πέτυχαν ακόμα δύο γκολ, κλειδώνοντας τη νίκη τους και στέλνοντας τον Αρη στη β’ κατηγορία. Στο 69’ ο Ρομά με ωραία ατομική ενέργεια έγραψε το 2-0 και στο 87’ ο ίδιος παίκτης με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-0, πετυχαίνοντας χατ-τρικ.

ΑΕ Πάφος – Ερμής Αραδίππου 3-0 (15’πεν. Χαϊλής, 31’, 77’ Βασκοντσέλος)