Ανετη νίκη για το Μαρούσι επί της Ολύμπιας στη Λάρισα με 90-74

Στις επιτυχίες επέστρεψε το Μαρούσι, μετά την αναπάντεχη εντός έδρας ήττα από τον Κολοσσό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέρασε εύκολα από το ΕΑΚ Νεάπολής, επικρατώντας της ήδη υποβιβασμένης Ολύμπιας Λάρισας με 90-74 για την 24η αγωνιστική. Η νίκη αυτή λειτουργεί ως η καλύτερη δυνατή τονωτική ένεση ενόψει την αναμέτρησης με τον Πανελλήνιο, όπου και θα κριθεί η κατάκτηση της τρίτης θέσης. Λούκας και Μαυροειδής ήταν οι πρώτοι σκόρερ για το Μαρούσι με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους γηπεδούχους, που άντεξαν μόνο ένα δεκάλεπτο,

ο Τζάκσον σημείωσε 17 πόντους.

Να επιβάλλει τον ρυθμό του από την αρχή επεδίωξε το Μαρούσι, κάτι που αρχικά κατάφερε χτίζοντας μια διαφορά, που έφτασε μέχρι και τους οκτώ πόντους, έχοντας για πρωτεργάτες τους Λούκας και Μαυροειδή (17 πόντους και οι δύο). Οι γηπεδούχοι ωστόσο βρήκαν απαντήσεις έξω από την γραμμή των 6,25 (4/5) και αφού μείωσαν στον πόντο, τελικά ολοκλήρωσαν το πρώτο 10λεπτο προηγούμενοι με 22-21.