Ο Αρης έμεινε στο 2-2 με τη Γιαγκελόνια στο Χαριλάου, προκρίθηκε όμως στα play off του Europa League

07:35 6/8/2010 - Πηγή: Sport.gr

Ο Αρης προκρίθηκε διά πυρός και σιδήρου στα play off του Europa League, παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να νικήσει τη Γιαγκελόνια Μπλιάλιστοκ στο Κλεάνθης Βικελίδης, μένοντας στο ισόπαλο 2-2. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με τον Τσέζαρεκ, ενώ ο κροάτης ήταν ο σκόρερ και της ισοφάρισης των δύο αυτογκόλ, που έφεραν προς στιγμήν το παιχνίδι προ της παράτασης. Σοβαρά επεισόδια μεταξύ

των οπαδών της Γιαγκελόνια, τόσο πριν, όσο και κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Ο Εκτορ Ραούλ Κούπερ είχε ζητήσει ένα γρήγορο γκολ που θα έδινε στην ομάδα του το ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση και είδε τους παίκτες του να του κάνουν το χατίρι, στο 19ο λεπτό. Ηταν η εκτέλεση φάουλ από αριστερά από τον Κάλβο, η πρώτη κεφαλιά-απόκρουση  του Μακουζέφσκι και η δεύτερη του Τσέζαρεκ από κοντά, που άνοιξε και το σκορ.

Τα... χρειάστηκεΤο γκολ αυτό έδωσε στην ομάδα του Αρη την ευκαιρία να βρει χώρους στην πλάτη της άμυνας της Γιαγκελόνια, μιας και οι πολωνοί χρειάζονταν πλέον δύο τέρματα για να σ