Ο Απόλλων Λεμεσού επικράτησε με 2-1 του ΑΠΟΕΛ και κατέκτησε το Κύπελλο Κύπρου

Την κατάκτηση του 6ου Κυπέλλου στην ιστορία του συλλόγου πανηγυρίζει από το Σάββατο (15/05) ο Απόλλων. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 2-1 του ΑΠΟΕΛ στον τελικό της διοργάνωσης στο κατάμεστο ΓΣZ και στέφθηκε Κυπελλούχος Κύπρου ύστερα από εννέα χρόνια.

Απόλλων Λεμεσού – ΑΠΟΕΛ 2-1 (1’ Μπαγκούρα, 73’ Μερκής – 23’ Ζεβλάκοφ)

Με γκολ

από τα αποδυτήρια μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Απόλλων. Δευτερόλεπτα μετά το εναρκτήριο σφύριγμα, ο Νούνιεζ γέμισε από τα δεξιά για τον Μπαγκούρα, που με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, παρά το γρήγορο τέρμα που δέχθηκε, κατάφερε στη συνέχεια να πάρει στα χέρια της τα ηνία του αγώνα και να φέρει την ισορροπία στο 23ο λεπτό, χάρη στην κεφαλιά του Ζεβλάκοφ. Και οι δύο πλευρές προσπάθησαν για δεύτερο γκολ στη συνέχεια, αλλά το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.