Το Μαρούσι νίκησε δύσκολα την ΑΕΚ με 82-78 στο κλειστό του Αιγάλεω

Εστω και με καθυστέρηση το Μαρούσι έφτασε στο πολυπόθητο διπλό που ήθελε και έκλεισε ιδανικά τον Α' Γύρο. Στον εξ΄ αναβολής λοιπόν, αγώνα της ΑΕΚ με το Μαρούσι για τη 12η αγωνιστική, ο σύλλογος των βορείων προαστίων πήρε μία μεγάλη νίκη στο κλειστό του Αιγάλεω με 82-78. Αν και για 30 λεπτά βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο εν τέλει λύγισε την αντίσταση των εναπομεινάντων μαχητών της Ενωσης, που έχουν δημιουργήσει τη δική τους σχολή για το πως κάνεις θραύση
στην έναρξη μίας αναμέτρησης και πως χάνεις τα αβγά και τα πασχάλια στη συνέχεια! Με μπροστάρη τον Δήμο
Η ΑΕΚ όπως συνηθίζει μπήκε για ακόμα μία φορά πολύ δυνατά στο παιχνίδι, κατορθώνοντας να καμουφλάρει τα εξωαγωνιστικά -κατά κύριο λόγο- προβλήματα της για ακόμα μία φορά. Με κορυφαίο τον Δήμο Ντικούδη (8 πόντοι), η Ενωση πήρε το πάνω χέρι και κατάφερε να κλείσει με προβάδισμα τριών πόντων (19-16) την πρώτη περίοδο.Σταθερά μπροστά η ΑΕΚ
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ δεν είχε μοναδική της επιθετική απειλή τον Ντικούδη, αλλ