Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-1 της Ανόρθωσης στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και να επικρατήσει με 2-1 της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος, σκαρφαλώνοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Αρκουέλιο να έχει δύσκολο έργο, αλλά να διατηρεί ανέπαφη

την εστία του. Στο 29ο λεπτό ο Φροντίνι λίγο έλλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης έδιωξε σωτήρια.

Παρόλο που ο ΑΠΟΕΛ πίεζε, η κυρία άνοιξε το σκορ στο 37`, όταν ο Οκκάς με ωραίο σουτ κρέμασε τον Χιώτη και έγραψε το 1-0. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και στην εκπνοή του πρώτου μέρους, ύστερα από προσπάθεια του Τρισκόφσκι η μπάλα κατέληξε στον Αΐλτον και αυτός την έστειλε στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι δύο πλευρές συνέχισαν να πιέζουν στην επανάληψη και να διεκδικούν το δεύτερο γκολ. Η Ανόρθωση έχασε