Νταμπλούχος ο Σαμαράς με τη Σέλτικ

Η Σέλτικ επικράτησε με 3-0 επί της Χιμπέρνιαν και οι πρωταθλητές Σκωτίας κατέκτησαν και το Κύπελλο. Νταμπλούχος ο Σαμαράς που μπήκε ως αλλαγή στο 76' με την παρουσία του να κάνει πιο επιθετική τη Σέλτικ.Στο 16ο νταμπλ της ιστορίας της έφτασε η Σέλτικ που επικράτησε της Χιμπέρνιαν με 3-0, κατακτώντας το 36ο της Κύπελλο. Στον αντίποδα η Χιμπέρνιαν έχει να κατακτήσει το τρόπαιο από το μακρινό 1902.Από το πρώτο ημίχρονο η Σέλτικ
πήρε προβάδισμα νίκης με πρωταγωνιστή τον Χούπερ, ο οποίος σημείωσε τα δύο γκολ στο 8΄ και στο 31΄.Η Χιμπέρνιαν με το ξεκίνημα του αγώνα είχε μια πολύ καλή ευκαιρία με το σουτ του Ταίβο στο 7΄, το οποίο απέκρουσε ο Φόστερ. Η Σέλτικ απάντησε άμεσα στη δυναμική είσοδο της αντιπάλου και σε μια αντεπίθεση ο Χούπερ έκανε το 1-0. Η Χιμπέρνιαν μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά βγήκε αρκετές φορές μπροστά για να διεκδίκησει το γκολ της ισοφάρισης γεγονός που αποδείχτηκε μοιραίο αφού σε μια κόντρα ο Χούπερ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.Η Σέλτικ έλεγχε άνετα την ροή του αγώνα με το υπέρ της προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο, η Χιμπέρνιαν γινόταν κάποιες φορές επικίνδυνη. Ο Σαμαράς μπήκε σαν αλλαγή στο 76΄και αμέσως οι πρωταθλητές Σκωτίας έγιναν πιο επιθετικοί και με γκολ του Λέντλεϊ στο 79΄ κλείδωσαν και τυπικά την κατάκτηση του 16ου νταμπλ της ιστορίας τους.