Βήμα τίτλου ο Διομήδης, 1-0 την ΑΕΚ

Ο Διομήδης επικράτησε της ΑΕΚ με 28-26 και πέτυχε την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζονται για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ των ανδρών.Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό γήπεδο της Αγίας Τριάδας διεξήχθη ο πρώτος τελικό του Πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ. Ο Διομήδης θα μπορούσε να είχε καθαρίσει το παιχνίδι από νωρίς διατηρώντας το +9 που είχε χτίσει στο πρώτο ημίχρονο. Παράλληλα η Ενωση ψαλίδισε τη διαφορά πλησιάζοντας στον πόντο
(26-25) τους λύκους, ωστόσο όμως δεν κατάφεραν την ολική ανατροπή.Καλό ξεκίνημα είχαν και οι δύο ομάδες στην έναρξη της αναμέτρησης. Με το πέρασμα των λεπτών, όμως η ΑΕΚ έριξε τους ρυθμούς δίνοντας την δυνατότητα στην ομάδα του Άργους να πάρει τα ηνία και την διαφορά. Οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται με 9 γκολ (15-6) και η Ένωση έδειξε πως δεν μπορεί να βρει λύσεις σε άμυνα κι επίθεση. Έτσι, το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 16-7 υπέρ του Διομήδη.Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε έτοιμη να ανατρέψει το σκορ. Με επιμέρους σκορ 9-2 ψαλίδισε την εις βάρος της διαφορά (22-19) και έφτασε να διεκδικεί την ολική ανατροπή. Πλησίασε μάλιστα σε απόσταση βολής (26-25), προτού ο Διομήδης απαντήσει με τους Καραϊβάνοφ και Μεγαλοοικονόμου, κατακτώντας τη μεγάλη νίκη.ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου, Κρεμαστιώτης, Καρκαλάτος, Μούγιτς, Νούγκοβιτς, Σαμαράς , Ελευθερίου, Δεληγιάννης, Κολυτούμπας, Καραιβάνοφ, Τάσκοβιτς.ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας , Γεωργιάδης , Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος , Τσακνής, Συγγάρης, Ασαρίδης, Οικονόμου, Αλβανός, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου , Κουρέττας, Παπαδόπουλος , Χερουβείμ, Ναουμίδης.