Νίκη του Κολοσσού επί του ΚΑΟΔ

Σημαντική νίκη με σκορ 82-76 πέτυχε ο Κολοσσός σε βάρος του ΚΑΟΔ, στο... πρωινό παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.Η ομάδα της Δράμας... ξύπνησε καλύτερα και στο 14', έφτασε να προηγείται με 10 πόντους (16-26 και 18-28). Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους και με ένα επιμέρους σκορ 11-2, έφτασαν τη διαφορά στον πόντο (29-30). στο 18'. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε 36-37, με τους Χέιτεν και Καλαμπόκη να έχουν πετύχει τους 22 από τους 36 πόντους του Κολοσσού.Στο 2ο ημίχρονο, η ομάδα του Μηνά Γκέκου μπήκε με... σπασμένα τα φρένα και με κλάθι του εκπληκτικού Καλαμπόκη πέρασε μπροστά 38-37 και δεν ξανάχασε το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα. Μάλιστα η 3η περίοδος τελείωσε με επιμέρους σκορ 24-15.Στο τελευταίο δεκάλεπτο, κι εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Κολοσσός θα έφτανε σε εύκολη επικράτηση, ένα καλάθι του Πάλμερ 45" πριν το τέλος, έδωσε το δικαίωμα στον ΚΑΟΔ να μειώσει 78-74. Ο Γκέκος πήρε τάιμ άουτ και ο Χέιτεν στην επόμενη επίθεση, τελείωσε το παιχνίδι με ένα λέι άπ.Ο Χέιτεν τελείωσε το ματς με 22 πόντους και ο Καλαμπόκης με 23, ενώ από την πλευρά των φιλοξενουμένων πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μίτσελ και Κακαρούδης, οι οποίοι πέτυχαν από 13 πόντους.